Минава полунощ. Чувствам се като голяма содена питка, но въпреки това продължавам да гриза едно солидно парче от гигантския тиквеник, погълнал почти половин кило захар. То да бях гладна, ама лакомията край няма. А за нещо сладичко все се намира място.
Гледам масата, отрупана с гозби, и не мога да повярвам, че собственоръчно съм приготвила всичко това. Разбира се, въпреки че имаше цели 9 неща на масата, всички нагъвахме питка с мед. Както винаги. 🙂 Но нищо. Важното е, че имаме храна, кажи-речи, за цяла седмица.
Дръзките ми планове, че ще приготвя всичко от предния ден и на 24-ти ще замеся само една бърза питка и ще се наслаждавам на празника… си останаха само това – дръзки планове! Все пак успях да си помогна. На 23-ти сготвих чушките с ориз (те отнемат най-много време), а също и плънката за лозовите сарми. Това ми спести учудващо много време в кухнята на самия празник.
В темата „Меню за Бъдни вечер“ ви споделих какво ще готвя и по какви рецепти. Днес ще ви покажа резултата и ще дам отзив за всяка една от манджите.
Ето ги и тях:
(кликнете върху ястието за линк към рецептата)
1. Содена питка
Хоп! Изненадааа! В последния момент смених рецептата за содената питка. Броени часове преди да я замеся, във Фейсбук ми изскочи рецептата за постна содена питка на Ваня Джорджевич, а който е готвил нейни рецепти знае, че винаги се получават чудесно! Приех го като знак и моментално се преориентирах към нейната рецепта с газирана вода. Получи се върха! За пръв път съм истински доволна от содената питка, която приготвям за Бъдни вечер.
2. Картофена крем супа
Горката картофена супа остана леко пренебрегната на богатата трапеза. Получи се добре. Аз и по принцип приготвям крем супите без мляко и масло, така че не се усети разлика от това, че е постна.
3. Лозови сарми
Класика в жанра! Винаги чудесни! Винаги вкусни! Този път, въпреки че уж купихме по-големи листа, се получиха малко като гърмяни сарми… 🙂 Това обаче не им попречи ни най-малко на вкуса. Приготвям ги без стафидите, защото не съм им почитател.
Плънката за сармите я приготвих от предния ден. На Бъдни вечер само ги свих и задуших.
4. Пълнени чушки
Бях забравила колко много време отнемат пълнените чушки. Добре че ги приготвих изцяло на 23-ти. Използвах домати от консерва за соса и се получи страхотно! Мисля, че се получи много по-вкусно, отколкото с пресни домати. (Миналата година, ако не ме лъже паметта, използвах пресни.)
5. Тиквеник
Премиерата! Бях убедена, че нещо не е никак наред с моя гигантски тиквеник. Въобще не очаквах да придобие такива размери… За мое гигантско учудване обаче, тиквеникът се превърна в основен акцент на вечерта (след питката, разбира се). Получи се мнооооого вкусен! Избрах тази рецепта, защото не изискваше тиквата да се задушава предварително, което ми спести немалко време. Доволна съм. Запазвам си я и сигурно следващите няколко десетилетия само по нея ще правя тиквеник. 🙂
6. Ядки
Различни видове.
7. Плодове
Тъй като сушените плодове не са ми по вкуса, заложихме на разнообразие от пресни, сезонни плодове.
Тези 7 неща плюс още две (мед и салата от мариновани чушки) запълниха нашата трапеза за Бъдни вечер и ме изпълниха с приятна гордост от добре свършената работа. Макар да са далеч от перфектния вид, всяко едно от ястията е приготвено с желание и любов.
Добре, че не се налага да се вдига трапезата тази вечер, че останах без крака. 😀 Утре ще му мислим.
Лека нощ.
Вижте още:
Вашият коментар