Едно от любимите ястия на мъжа ми са прословутите грузински хинкали. Казвам „прословути“, защото все търсим някакъв приличен ресторант, където да успеем да хапнем вкусна грузинска кухня (в т.ч. – хинкали) и все, някак, не ни се получава. Ето защо, по случай Св. Валентин, бях решила да го изненадам именно с домашно приготвени хинкали. (Да ви призная честно, до този момент дори не ми беше хрумвало, че човек може да си ги приготви у дома. Нещо като домашна паста… но не съвсем.)
Тези от вас, които са запознати с региона знаят, че подобно и на други места, не една и две държави приписват тази гозба за своя, но имайки предвид, че абсолютно навсякъде в Грузия сервират именно това, реших да се спра на тази версия. 🙂 Също така, кавказките кулинари знаят, че истинските хинкали се правят с месо (кайма) и всичко останало е… като пица с ананас. 😉 Е, да, ама ние пък ги обичаме най-много с кашкавал или, ако трябва да сме точни – с типичното грузинско сирене сулгуни. Разбира се, далеч съм от мисълта, че то може да бъде намерено във всяка точка на света, затова се чувствайте свободни да го замените с кашкавал или друг вид сирене, по ваш вкус.
Ако все още не сте се отказали от идеята, нека ви насърча, че хинкалите се приготвят много лесно и дори бързо. Това, което аз сбърках и което ме забави много, беше твърде голямото количество тесто, което замесих и което ентусиазирано започнах да разточвам отново и отново, изрявайки хинкал след хинкал… И когато вече ми беше дошло до гуша осъзнах, че част от вече изрязаните ми кръгчета за хинкали са започнали да ИЗСЪХВАТ!! Голям ръб! Половината ми труд отиде на вятъра и продължих оформянето с все още незасъхналите тестени кръгчета.
Но вие няма да направите моята грешка и ще пълните и връзвате хинкалите веднага или малко след като сте ги изрязали. (за 10-15 мин. няма да изсъхнат) 😉
След тази важна вметка, запрятаме ръкави и започваме!
(вижте края на темата за сбит вариант на рецептата с точни мерки)
Омесваме тестото. За целта използваме брашно, топла вода и щипка сол.
Когато тестото е готово, го покриваме с кърпа и го оставяме да почине 10-15 мин.
През това време забъркваме плънката: настърган кашкавал или грузинско сирене сулгуни, или каквото друго сирене си изберете, разбъркваме в купа заедно с едно яйце. Добавяме сол и черен пипер на вкус. Ако обичате зелени подправки, можете да добавите и такива.
Междувременно, тестото вече си е „починало“. Разделяме го на няколко равни части, с които да ни е удобно да работим (според големината на плота, върху който ще разточвате). Разточваме го тънко и изрязваме кръгчета малко по-големи от една кафена чинийка. Моите са с диаметър около 12 см.
Във всяко кръгче поставяме по 1-2 ч.л. от плънката и оформяме/затваряме хинкала като торбичка. Аз ги затварям, прегъвайки ги на хармоника (получават се около 14-17 сгънки). След това, притискайки, с въртеливо движение махам остатъка от тестото – „дръжката“, която остава след затварянето на хинкала. Важно е хинкалите да са добре затворени, за да не се разтворят при варенето. Ако ви звучи сложно, не се притеснявайте – по-лесно е, отколкото звучи.
Когато хинкалите са готови, можете да ги сложите в хладилника до момента, в който стане време да ги сварите, а можете също и да замразите част от тях за друг път.
Варят се в подсолена вода около 10 минути. Хубаво е да ги разбърквате от време на време, за да не слепнат един за друг.
На нас ни харесаха много. Надявам се да ви допаднат и на вас! 🙂
Грузински хинкали
Необходими продукти:
За тестото:
- 250 г брашно
- 200 мл топла вода
- щипка сол
За плънката:
- 250 г кашкавал
- 1 яйце
- сол, пипер
Начин на приготвяне:
- Замесвате тесто с брашното, топлата вода и солта. Покривате го с кърпа и оставяте да почине 10-15 мин.
- Настъргвате кашкавала на едро ренде и го разбърквате добре с яйцето. Добавяте сол и пипер на вкус.
- Разделяте тестото на две или три равни части. Разточвате всяка от тях на тънко и изрязвате кръгчета с диаметър около 12 см.
- Във всяко от кръгчетата слагате по 1-2 ч.л. от плънката и затваряте под формата на торбичка, прегъвайки краищата на хармоника. Излишното тесто („дръжката“) се маха. Важно е хинкалите да са добре затворени!
- Варите готовите хинкали в подсолена вода за около 10 минути, разбърквайки от време на време, за да не слепнат.
- Добър апетит! 😛
ИЗПРОБВАЙТЕ ОЩЕ:
Страхотна бърза супа с топено сирене
Вашият коментар