Днес е Бабинден! Нека да им е честит празника на всички „баби“, помагащи при раждането на дете, на всички акушерки и въобще – на всички хора, в чиито ръце се ражда живот!
За пръв път в „Мама у дома“ се спирам върху конкретен празник. Решението взех спонтанно докато правих януарския план и хвърлях поглед върху предстоящите празници. Направи ми впечатление, че Бабинден, като един от по-старите народни празници, днес е сравнително слабо познат сред младите хора. Затова реших, че би било интересно да си споделим няколко думи за този ден, как и защо се празнува и какво място заема в българския календар.
Бабинден е типично български женски празник с езически произход, идващ от далечните праславянски времена. Празнува се на 8 януари, но също и на 21 януари (по стар стил). Празникът е посветен на „бабите“ – жените, които помагат („бабуват“) при раждането на дете, и които и до ден днешен са на голяма почит, тъй като спомагат за появата на нов живот. Днес за повечето хора тази функция изпълняват акушерките в болниците, но в миналото всяко селище е разполагало със своите „баби“, които са поемали грижа за родилката и нейното бебе в момента на раждане.
Бабинден е празник с много обредни обичаи, които постепенно са избледнели през годините. Днес този ден се отбелязва по-тържествено само в някои малки градове и по селата. Празникът се състои от три основни части.
Първата от тях се извършва от бабата, която посещава децата, които е изродила през годината и ги намазва с мед, масло и светена вода, за да бъдат здрави, умни и щастливи. В знак на благодарност, майките я даряват с вълна, кравайчета и различни дребни угощения.
Втората част се провежда в дома на бабата, където се събират всички млади жени с деца от 1 до 3-годишна възраст, даряват я с кърпи , ризи или престилки и извършват обредното „поливане“. Жените поливат на бабата да си измие ръцете със сапун, за да може колкото лесно се хлъзга сапуна, толкова лесно да се раждат децата. Във водата за „поливането“ се слагат босилек, здравец или мушкато, символизиращи здраве, плодовитост и изгонване на лошите сили. След поливането следва угощение с даровете, които са донесли жените (погачи, баници, печени пилета и др.) и провеждането на още ритуали за нов живот. Някои от тези ритуали са имали подчертано закачлив и игрив характер, като например вдигането на краката на жените, за да зачеват и раждат лесно, а също и каденето на тамян под полите им (със същата цел).
Третата част е т.нар. „влечугане“ – къпане на бабата, когато жените откарват бабата на реката за обредно къпане. Тази част е най-малко разпространена и практически се извършва само в отделни краища на България.
Дори само отбелязвайки тези отделни моменти от празника, става ясно, че това е един много богат откъм традиции и обичаи ден. Заслужава си да се отбележи отново, че Бабинден е типично женски празник, в който мъжете не само, че нямат място, но са били и гонени и мазани с катран ако случайно се появят някъде в близост до празника. Сякаш това не е достатъчно, но са им били взимани и „откупи“ (един вид да си платят, че се възползват от жените цяла година) и са им били сваляни панталоните като закачка от бабите. Можело да се включат едва в третата част от празника, когато било ритуалното изкъпване на „бабата“. Разбираемо, повечето мъже просто са си стояли тихо и кротко вкъщи, докато жените са използвали деня да си починат от ежедневието и да се повеселят от душа. Бабинден се празнувал от сутрин до вечер, с много игри, песни, закачки и всевъзможни ритуали, символизиращи даването на нов живот, здраве, радост, плодовитост и пречистване от лоши сили и уроки.
Днес Бабинден се празнува като ден на акушерките. В отделни кътчета на България все още се изпълняват някои от обичаите, свързани с празника, но в големия град това, което можем да направим е да вдигнем телефона и да честитим на своите познати и приятели, които са част от родилната помощ. А ако искаме да направим денят им още по-специален и персонален, можем дори да ги зарадваме с някоя погача, баница или печено пиле. 🙂
Споделете с мен: По какъв начин празнувате Бабинден и какви още интересни факти знаете за този наш празник?
Източници: Wikipedia; Български именник; „На кафе“за традициите на Бабинден“ (YouTube); Бабинден в Несебър (YouTube)
[…] като през януари се спрях по-подробно върху празника Бабинден, реших да постъпя по същия начин и през февруари, […]