Всички знаем колко полезен и вкусен е пилешкият бульон. С него стават страхотни супи и ястия. Въпреки, че винаги имам по няколко кубчета купешки бульон, вече повече от година обичам да приготвям и домашен такъв. Истината е, че дори ми е забавно:) Оказва се, че да приготвиш домашен пилешки бульон не е никак сложно, макар и малко продължително начинание. А най-хубавото е, че след това имаме готово сварено пилешко месо, което търпеливо чака своя ред във фризера:)
Ето как приготвям пилешки бульон у дома:
- В голяма тенджера сложете пилешкото месо и каквито желаете зеленчуци. Аз винаги използвам цяло пиле, но не е задължително. В случая откъм зеленчуци имах само лук и моркови, но спокойно може да добавите всякакви зеленчуци, включително такива, които се каните да изхвърлите (като увяхнала салата, целина и т.н.).
- Залейте всичко с повечко вода (поне три пръста над продуктите).
- Добавете черен пипер, сол и два-три дафинови листа. ВНИМАНИЕ: Ако приготвяте бульона с идеята да го използвате в бебешки рецепти, не добавяйте никакви подправки. Аз моя го приготвям винаги без, за да става и за малкия, а когато го ползвам в наши рецепти, го овкусявам допълнително.
- Оставете го да ври на средна мощност около два часа. След това извадете пилето и го оставете малко да се охлади. Е, никой не е казал, че трябва да е красиво…:)
- Когато пилето поизстине леко, отделете месото, нарежете го на парченца и го разпределете в „Zip Lock“ торбички за замразяване във фризера. Аз лично кожата я изхвърлям, заедно с всякакви други мазнотии. След като сме отделили месото, връщаме кокалите обратно в тенджерата със зеленчуците и бульона.
- Оставете бульона да къкри още около два часа (може и повече). След това го махнете от котлона и го оставете да истине. Щом изстине, сложете капак върху тенджерата и я мушнете в хладилника за през нощта. Ако тенджерата ви е много голяма, може да прецедите бульона и да го разпределите в по-малки съдове, които да сложите в хладилника.
- На сутринта ще видите, че отгоре се е образувал тънък (или не чак толкова тънък) слой мазнина. Махнете го и го изхвърлете. Аз този път улучих някакво много крехко пиле, което нямаше почти никаква мазнина по него, но в повечето случаи, отгоре си се образува плътен слой мазно.
Ако искате бульонът ви да е съвсем нискомаслен, може да го прецедите през цедка, върху която сте сложили филтри за кафе.
- Щом прецедите бульона, го разпределете в съдове за замразяване. За целта може да използвате формички за лед, кутии от сладолед, всякакви пластмасови купи и чаши. Ако съдът ви не е с капак, е хубаво след като бульонът замръзне да го прехвърлите в „Zip Lock“ торбичка. Ако замразявате в буркани като мен, гледайте да оставите достатъчно празно място, за да не се спукат.
Хубаво е да знаете в кой съд горе-долу какво количество бульон има. Така когато в някоя рецепта пише, например, половин литър бульон, ще знаете колко да сложите;)
Ами, това е. Едно пилешко-бульонно приключение:) Макар и да отнема малко повечко време за приготвяне, домашният пилешки бульон определено си заслужава! Хем знаете какво слагате вътре, хем е здравословно и вкусно, хем приготвяте голямо количество пилешко месо наведнъж, което да използвате в различни ястия в бъдеще. А ако успеете да се сдобиете и с био пиле от село, всичко ще е направо СУПЕР! 🙂
А вие приготвяте ли пилешки бульон у дома?
[…] ли темата за пилешкия бульон? Преди няколко вечери увиснах без вечеря, но бях […]