Обожавам как малките деца умеят да се впечатляват от най-неочакваните неща. Понякога си мислим, че трябва да им предоставим голяма, внушителна играчка, за да се радват и забавляват, а виждаме, че проявяват интерес към нещо съвсем неочаквано и дребно като книжка със стикери или гумена играчка. Това винаги много ме е забавлявало и искрено се радвам в моментите, в които забележа, че синът ми проявява влечение към някакви, на пръв поглед, дребни нещица.
Една от най-големите му страсти в момента са насекомите. Всичко започна по съвсем невинен начин преди няколко месеца, с любовта към калинките. Постепенно, от калинки преминахме на мравки, мухи, пчели, паяци, бръмбари, скакалци и какво ли още не. В момента забелязвам, че от насекоми започваме плавно да преминаваме и към влечуги (змии, гущери и други не много приятни същества).
Като всяка майка и аз се старая да насърчавам любопитството и интересите на своето дете. В днешната тема ще ви споделя някои от нещата, с които се занимаваме в сферата на насекомите и някои други „модерни“ за нас животни. Може би ще се окажат полезни и на вас в някакъв момент или пък ще ви дадат идеи за занимавки през по-студените и дъждовни дни, когато сте на път или когато просто не ви хрумва какво друго да правите.
Книжки със стикери
Книжките със стикери са сред най-любимите ми начини за забавления у дома. Не цапат, не се разхвърлят, предразполагат към спокойни минути на занимание и насърчават любовта към книжките и това, което се намира в тях. Препоръчвам ви да разгледате какви книжки със стикери се продават в книжарниците и детските магазини около вас и да се запасите с поне 2-3 от тях. Може да са под формата на мини-енциклопедия, приказки или пък албумче. По възможност оставете на детето да си избере тази от тях, която го влече най-много. (Дори когато това не се покрива напълно с вашите предпочитания.)
Карти
Забелязвам, че в момента навсякъде по магазините е пълно с карти на всякаква тематика. От обикновени карти с картинки, до най-различни игри с карти. Миналата година, от Jumbo, купих много хубави карти с плодове и зеленчуци и животни. Почти постоянно са в употреба. Те развиват паметта на детето и също спомагат за стимулиране на любопитството и влечението към различни предмети, храни и животни. Тази година също купих много интересни карти с различните сезони, с които все още предстои да се забавляваме.
Направи-си-сам
Благодарение на YouTube и купища полезни блогове и сайтове, вече дори хора като мен (отличаващи се с тотална липса на сръчност и креативност) могат да се почувстват като „супер родител“ и да измайсторят заедно с детето нещо, което се проучили преди това онлайн. Като, например, тази сладурска калинка, която мушнах като изненада към обяда на детето един ден или пък тази пчеличка, която планирам да майсторим днес. Възможностите са безкрайни и благодарение на Интернет, човек може да намери лесни идеи за направи-си-сам неща, съобразени с интересите на детето. Каквито и да са те…
Рисунки
Всеки път когато чуя „Мамо, нарисувай ми…“ еди-какво-си, ми иде да се скрия под масата. Да кажа, че не мога да рисувам би било твърде меко-казано. За щастие, отново YouTube идва на помощ и за няколко минути се превръщам в ловък илюстратор на всякакви дребосъчни насекоми, внушителни животни или каквото още се изисква от мен. Ако и вие сте като мен, не се колебайте да си помогнете с малко YouTube-уроци. 🙂 Просто напишете в търсачката „How to draw a….“ еди-си-какво и изберете видеото, което ви е по вкуса и най-точно съвпада с вашите представи за желаната картинка.
Един от любимите ми канали за прости рисунчици е doodlekat1. Може да хвърлите поглед също и на kidsarthub, OvernightArtist и Fun2draw. Разбира се, има и още много много други, но това са някои от тези, които използвам сравнително често.
Пластилин
За щастие, мъжът ми е цар на фигурките от пластилин! Всеки път когато се наложи да майсторя водно конче, муха или друго чудо на природата, просто препращам детето към него:) Та, мисълта ми е, че пластилинът също може да послужи като начин да прекарате по интересен начин времето с детето и заедно да дадете форма на любимите му насекоми, животни, превозни средства и пр.
Филмчета
Ако позволявате на детето си контролирано време пред екрана, може да го използвате по начин, който да подсили интересите му, да развие въображението му и да подбуди любопитството му. За всяко дете това ще изглежда по различен начин. В зората на нашите насекомски интереси, дни наред гледахме Minuscule. Макар да не ги считам за най-добрия възможен избор, тези филмчета са приятни и далеч не така натоварващи като някои други детски филмчета, които сме пробвали. Ако детето ви има влечение към калинки, охлюви и мравки, предполагам, че ще ги оцени. 🙂
Игри
Става дума за приложенията, които позволявам на сина ми да използва на телефона при специални случаи. Те също могат да послужат градивно и да му помогнат сам да се научи да рисува, оцветява и да научава любопитни факти за нещата, които са му интересни. За рисуване много харесвам приложението Drawing for Kids на Bini Bambini. За съжаление, много малко от картинките са безплатни, но тъй като продължи да задържа интереса на детето месеци наред, реших, че мога да отделя 4,60 лв. (мисля, че толкова струваше) и да му го купя цялото. Моят съвет е да експериментирате с различни варианти и да не бързате да купувате приложение/игра преди да сте напълно убедени, че е достатъчно интересна и полезна по някакъв начин на детето.
Разбира се, най-похвално е ако въобще успявате да го държите далеч от телефони, таблети, компютри, телевизори и пр. Това е нелека задача и свалям шапка на всеки, който успява! 🙂
Кои са нещата, които очароват вашето дете в момента? Споделете в коментарите начините, по които успявате да го ангажирате на базата на тези интереси.
[…] предишната тема на „Мама у дома“ ви споменах за нестандартните интереси на моя син към […]