Днес в „Мама у дома“ имаме много специален гост, който се нае с нелеката задача да даде отговори на едни от най-натежалите въпроси от страна на родителите, чиито деца предстои да бъдат записани в детска градина.
Теодора Чакърова е родител на 5-годишния Кико и собственик на частна детска градина и ясла „Бръмбазък“. За нея, „Бръмбазък“ не е просто работа; не е и само удоволствие. „Бръмбазък“ е кауза, бореща се за адекватна грижа и отглеждане на децата, за доверие между родители и възпитатели, и най-вече – за щастливи усмивки.
Свързахме се с г-жа Чакърова в желанието си да научим повече за начина, по който протича животът в детската градина и за съвременните методи на обучение и дисциплина, които се прилагат в детските заведения.
Здравейте, г-жо Чакърова! Кои, според вас, са трите най-важни неща, за които трябва да следят родителите при избора на подходяща детска градина за своето дете?
Здравейте! Най-важно е да се запознаем внимателно с условията на гледане, които детската градина предлага. Ние в „Бръмбазък“ имаме за цел да правим децата щастливи и да ги караме да се чувстват сякаш са у дома си. Разбира се, важно е и да се развиват уменията им, но за нас е ключово те сами да ни насочат за какво да работим, защото всяко дете е прекрасно и има индивидуалност, която не трябва да се губи. На трето място ще поставя таксата. Все още се чудя какво ли толкова по-различно се случва в градините с такса от 1000 лв и нагоре на месец. Дали съотношението цена/качество е спазено? Дали наистина някой родител е по-спокоен, че детето му учи английски при „нейтив спийкър“, който е от Македония или останалите околни страни? Създадохме детската градина, отчаяни от условията, които държавата осигурява на нашите деца. Създадохме я, защото се надявахме да направим едно добро дело – да помогнем на родителите да се усмихнат и да виждат всеки ден децата си спокойни и щастливи. Винаги съм казвала и продължавам да го твърдя: не съм направила детска градина, за да печеля от нея. Винаги ще се старая да давам всичко от себе си, за да се чувстват добре децата, родителите им и моят персонал.
В момента съществуват множество обучителни системи, по които децата в различните градини се обучават. Всяка от тези системи бива избирана от родителите по една или друга причина. Вие коя от тях предпочитате и прилагате във Вашата дейност?
В интерес на истината, може да звучи като клише, но имаме собствена система, по която вървим. Когато се лицензирахме към МОН, ни отне доста месеци да я създадем. Искам да благодаря на нашия директор – г-жа Вяра Динева, която се труди дълго и неуморно, за да подбере най-доброто и да го доразвие със своята креативност. Иначе, ако питате за основните учебни помагала, които ползваме, те са на издателство „Изкуства“. Ползваме помагала и на издателство „Крокотак“, непрекъснато следим какво ново излиза на пазара и добавяме по нещо оттам. В никакъв случай не твърдя, че сме Монтесори градина, но се оказва, че начинът, по който гледаме и обучаваме децата, има много общо с тази методика.
Мнозина се притесняват от „девалвацията на традиционните ценности“ в днешно време, за сметка на „масовата култура“. Считате ли, че децата следва да бъдат възпитавани в почит към традиционните ценности (напр.: скромност, сдържаност, учтивост) или следва да се научат да бъдат „пробивни“ и адекватни на динамичното съвремие?
Категорична съм, че всеки човек трябва да бъде възпитаван в почит към традиционните ценности. Истината е, обаче, че няма черно и бяло тук. Добре е човек да знае кога трябва да е скромен и сдържан и кога да „пробива“. Искам да отбележа, че да си „пробивен“, означава да умееш да преодоляваш трудностите. Определено не означава да си нахален, невъзпитан и да набиеш някого, за да постигнеш своето. В „Бръмбазък“ учим децата да са внимателни и любезни, да уважават приятелите си, родителите си и възрастните хора, но и да не се отказват от целите си, да вярват във възможностите си и да са упорити. Не забравяйте, няма лоши деца!
Какво мислите за изграждането на родолюбив характер в детето от съвсем ранна възраст? Работи ли се в тази насока в детските градини?
Задължително е един български гражданин да познава добре езика си, да знае химна, кои и кога са националните празници, факти от историята. В „Бръмбазък“ се стараем, доколкото е възможно, тъй като това са малки деца, да ги запознаем с колкото се може характерни за страната и народа черти и обичаи. Всичко това, разбира се, се случва под формата на игра и творчество.
Много родители днес се безпокоят за отношението, което детето им получава в детската градина. Смятате ли, че решението на проблема е в поставянето на камери в детските заведения?
Не знам какъв човек трябва да си, че да се отнесеш с насилие към дете. Признавам си честно, когато забременях, аз също се притеснявах от отношението на персонала в градините, от бройките деца, за които се грижат малко хора, за какво ли не. Не намерих друго решение, освен да се опитам да осигуря други условия за децата и да направя своя градина. Мисля си, че винаги ще има скрито ъгълче в градините, където ще може насилието да продължава. Решението за мен е повече персонал, адекватни заплати, добро отношение от ръководството на работното място. Неколкократно питам родителите в „Бръмбазък“ дали искат да поставим камери. Това е нещо много лесно и е осъществимо точно за един-два дена. Предлагам им, а те ми отказват с думите, че ни имат доверие. По-голямо признание от това не знам дали бих могла да получа.
Как овладявате възникнали конфликти между децата?
Когато методът, по който се гледат и обучават децата, е правилен, всъщност е много лесно. Въпросът е да се стигне до там. Това е сложен процес, в който детото си изгражда чувство за зачитане на авторитет към учителя и всички, които участват в отглеждането му. Конфликти е нормално да има, защото такава е възрастта на децата. Опитват се да си намерят място и да отстояват първите си позиции. С добро всичко се постига. Повече говорене, повече споделяне и разбира се доза строгост са правилната комбинация за овладяване на такава ситуация. Под строгост не се разбира нищо повече от категорична забележка, така че детето все пак да разбере, че прави нещо неправилно. Важно е и съдействието на родителите, защото на каквото и да опитваме да научим децата, без възпитание и правилното отношение вкъщи, не можем да постигнем пълен успех.
Как протича адаптацията на ново дете в групата?
Така, както родителят пожелае. Предлагаме всички възможности, за които сме се сетили. Ако иска, родителят може да присъства в градината, разбира се по строго определени правила. Моделът, по който работим се нарича „Мюнхенски модел“, използва се в много страни и работи изключително успешно. Имаме и друга програма на адаптация, създадена специално за деца, които са наистина крайно привързани към родителите и дома или пък имат нужда от малко повечко помощ, за да обърнат тази нова страница от живота си. В такъв случай работим съвместно със специалистите от детски център „Местенцето“, които винаги ни оказват безкрайна подкрепа в по-трудна ситуация. Най-стандартният вариант е първите няколко дни детето да се води до обяд в градината или по-точно родителите да са в готовност да го вземат по това време. Някои деца са готови за следобеден сън още от първия ден при нас. Други, обаче, имат нужда от повече време и свикване с обстановката.
Какво бихте посъветвали онези родители, които се колебаят дали да запишат децата си в детска градина или сами да се грижат за тях до започване на училище?
Няма никакъв спор – децата трябва да са сред други деца, да се учат да споделят, да създават трайни приятелства, да им се изграждат навици в обществото, да бъдат правилно подготвени за първите си дни в училище. Това може да стане наистина пълноценно, само ако посещават детска градина и съвсем не означава, че родителите нямат още много, много работа вкъщи с тях. На родителите бих казала: само вие можете да ни позволите да ви помогнем с тази толкова сложна задача.
Как бихте довършили изречението: „Ако можех да променя едно нещо в българските детски градини, то би било…“
Отношението на директорите на държавните градини, както и това на собствениците на някои частни. За тях това е бизнес. Мили хора, това не е бизнес, това е призвание. Ние не продаваме в магазин, ние гледаме деца, за чиито родители да пуснат детето си на градина, е също толкова страшно, колкото за самите деца. Уважавайте родителите и персонала си, обичайте децата и всичко ще бъде много по-различно. Както казвам: Нашите усмихнати деца усвояват с лекота!
Благодаря Ви, че отделихте време и с желание отговорихте на голяма част от въпросите, които вълнуват съвременните родители! Сигурна съм, че Вашето интервю ще е от полза на много майки и ще им помогне да направят добър избор за своето дете в този преходен период между дома и училището!
Тези от вас, които желаят да се запознаят по-подробно с работата и условията, които предлага детска ясла и градина „Бръмбазък“, могат да го направят на техния уебсайт и Фейсбук страница. Там можете да отправите и допълнителни въпроси относно обучението и грижата за децата в детската градина, а също и да осъществите контакт с други родители, които са минали, или им предстои да минат, по този път.
Заповядайте и в бутиковата група на „Мама у дома“, в която винаги се стремим да сме от помощ една на друга и да споделяме всичко, което ни вълнува от ежедневието ни като майки, съпруги и домакини.
Много полезна статия! Ще се радвам, ако децата включат и игрите Хаба в своята игра…защото чрез тях ще развият много полезни умения и ще се научат да са част от успешни екипи и да развият своята колективна интелигентност!
Наистина е така!