Обичам началото на всяка година! Това е една нова възможност да осъществим своите желания и приоритети. За съжаление обаче, Нова година не е Коледа и желанията не се изпълняват само с пускането на едно писъмце до Добрия старец. За да постигнем всичко, което сме си наумили, трябва здрава организация, мотивация и работен процес. Затова днес съм ви приготвила осем стъпки към осъществяването на по-добра организация на ежедневието ни през 2016-та година. Както знаем всички, „времето е пари” и трябва да се ползва мъдро и целесъобразно. Всъщност да живея по-целесъобразно е един от основните ми приоритети през новата година.
И тъй като говорим за време и целесъобразност, няма да е зле да приключа с това въведение и да премина направо към плана за действие. 🙂 Ето го и него:
- Водете си календар
Подробен! Изберете приложение на телефона или на компютъра, а ако сте любител на тефтерите – сега е момента да се сдобиете с такъв за 2016-та година. Въведете в него всичко, което знаете, че ви предстои: рождени дни, работни ангажименти, проекти, цели и т.н. Обновявайте календара ежедневно. Нека всеки ден бъде организиран, за да може когато си легнете вечерта да си кажете „Беше добър ден. Успях да направя…това-и-това“. Дори да е най-дребното нещо като вкусна манджа или среща с приятел, чувството, че сте свършили нещо (или повече неща) е много важно за зареждането ви с енергия и мотивация за останалите дни.
- Въвлечете семейството
Съгласувайте плановете и календара си с всеки член на семейството. Вижте как всеки може да допринесе за гладкото и бързо изпълнение на задачите и за приятното протичане на всеки един ден. Нека всеки се чувства полезен и съпричастен. Ако имате по-големи деца, опитайте да ги интегрирате максимално в домашните задължения. Дори да помрънкват, вътрешно ще знаят, че са значима и съществена част от ритъма на семейния живот.
- Очертайте си седмични цели
Започвайте всяка нова седмица с конкретни цели, които искате да постигнете. Може да ги разделите на различни категории според различните роли, които изпълнявате ежедневно (майка, съпруга, домакиня и т.н.)
- Разбийте седмичните цели на малки под-цели за всеки ден
Това е нещо, което ми помага изключително много. Всяка вечер преди да си легна, отделям около половин час, за да планирам следващия ден. Така знам, че всичко е под контрол и няма опасност да пропусна или забравя нещо. Дори да не успеете да изпълните всичко, което сте запланували за този ден (аз обикновено успявам да изпълня около 2/3 от плануваното), ще имате възможността да го преприотизирате за следващия или някой от следващите дни.
- Съобразете се с етапа на живот, в който сте в момента
Няма нужда да препълвате дневния си план с десетки неща, които искате или смятате, че трябва да направите. Фокусирайте се върху тези от тях, които са най-важни спрямо етапа, на който сте в момента. Например, ако преди сте чистили всеки ден или през ден, но сега сте заети да водите децата по уроци, детски градини и т.н., може да преосмислите графика си за почистване и да го редуцирате до 1-2 пъти седмично.
- Приемете, че времето е ограничено
Много е трудно да кажем „не” понякога. Ако цялата седмица е лудница от тичане напред-назад за работа, училище, ясла и какво ли още не, уикенда често е единствената възможност да си отдъхнем и да презаредим. Ако обаче напълним и уикенда със срещи с роднини и приятели, има огромна вероятност да започнем новата седмица по-изтощени отколкото сме приключили старата. Затова трябва да знаем колко можем да поемем и да не забравяме да отделим достатъчно време за себе си и своето семейство.
- Поставете граници
Границите не винаги са приятно нещо, но пък умеят да помагат за достигането до баланса, който желаем. Граници могат да бъдат вечерният ни час, този на децата ни, режимът на хранене, времето, прекарано пред компютъра, времето, прекарано в забавления и срещи с приятели и т.н. Най-трудно за мен е да поставя граница на вечерния ми час, т.е. – часът, в който гася лампата и си лягам. Просто винаги има поне още 1-2 неща, които искам да направя… Това ще е нещо, върху което ще трябва сериозно да поработя (не за първи път) 🙂
- Бъдете отворени към всеки нов ден
Това важи както за нови възможности, така и за неочаквани спънки. Колкото и стриктно да сме планували всичко, винаги има вероятност да изникне нещо неочаквано. Важното е да сме готови психически за това и да не позволяваме на непредвидените ситуации да съсипят нашата нагласа и настроение.
А вие вълнувате ли се за предстоящата година? Каква е вашата нагласа и как планирате да извлечете максимума от всеки един ден? Споделете смело в коментарите под темата.
Вашият коментар