Бобът – икономично, вкусно и лесно за приготвяне ястие. Да, ама не! Признавам, икономично е! Признавам, вкусно е! Но за последните няколко месеца проведох няколко безуспешни бобени готварски опита, които са на път да ме откажат от този продукт в кухнята. И въпреки че не съм чула някой някога да е имал проблеми при приготвянето на боб (все пак наистина се води едно от най-лесните за приготвяне неща), току-виж се намерят и други отчаяни хора като мен. Ето защо реших да споделя с вас няколко важни и полезни неща, които научих за боба и неговото приготвяне.
- Едно от най-важните неща, които следва да направите още преди да сте купили боба, е да проверите датата на опаковката. Оказва се, че бобът е годен около 2 години и дори е препоръчително да се сготви в рамките на една. Според мен това е стъпката, която саботира моите отчаяни бобени опити. Нито бях погледнала датата, нито пък пазя опаковката. С две думи – бобът, който държа в шкафа автоматично отива на боклука, а аз отивам да си търся късмета с нов боб от магазина.
- След като сте успели да купите годен боб, предстои неговото измиване. Винаги почиствайте и измивайте боба преди да го сготвите/накиснете.
- За най-добри резултати се препоръчва бобът да се накисне от предната вечер. Ако добавите сол към водата, в която кисне боба, това би трябвало да му помогне да се сготви още по-бързо. Ето няколко начина за киснене на боб според времето, с което разполагате:
- Нощно киснене – накиснете боба във вода за поне 4 часа (или максимум – 12). Гледайте водата да покрива боба поне с 5 см, тъй като се раздува. На всеки 500 гр боб може да добавите по 1 с.л. сол, за да се свари в последствие по-бързо. На сутринта изцедете боба от водата и го изплакнете.
- Бързо киснене – ако сте забравили да накиснете боба от предната вечер или спонтанно ви е хрумнало да го сготвите за вечеря, съществува и по-бърз метод. Сложете боба в тенджера на котлона и го покрийте с вода (поне 5 см. над боба), добавете сол (по желание) и го оставете да кипне. Изключете котлона и оставете боба да кисне един час. След това го отцедете, изплакнете и продължете с готвенето.
- Без киснене – да, има и такава опция. Единственото, което се изисква за целта е повече търпение. Ако използвате този метод е важно да сте подготвени, че рецептата ви ще отнеме поне час или два повече от обикновено. Важно е също постоянно да следите нивото на водата. Бобът ви трябва винаги да е покрит с вода (или бульон).
- За да придадете повече вкус и аромат на боба, може да го сготвите в бульон вместо вода или да прибавите към него различни видове подправки като:
- сол – дълго време вярвах, че солта пречи на боба да се свари. Предполагам много от вас също го вярват. Оказа се, че това е един от многото готварски митове и легенди. Ако добавите малко сол в тенджерата с боба преди да го сготвите, това ще го овкуси още по-добре.
- черен пипер
- кимион
- канела
- кориандър
- чили
- бахар
За да придадете повече аромат на подправките, които използвате, може да ги загреете предварително за няколко минути в тенджерата докато започнете да усещате аромата им. След това добавете боба и водата/бульона.
5. Гответе боба покрит с вода (около 5 см над него) на ниска степен на котлона, като разбърквате внимателно от време на време. Не позволявайте на боба да ври силно, тъй като това може да резултира в неравномерно сготвяне. Според вида му, готвенето може да отнеме от половин час до 3-4 часа (в случаите, в които не е накиснат предварително).
6. Един интересен начин, по който можете да разберете дали бобът е готов е като гребнете няколко бобчета и духнете в тях. Ако бобът е готов кожата им трябва да се набръчка и разцепи. Все пак обаче най-добре го опитайте 😉
Ако въпреки всичките ви усилия и цялата любов, която сте вложили в приготвянето на боба, той все пак не увира, ето няколко възможни причини за това: (които определено ми се ще да знаех от самото начало)
- Бобът е стар – по-горе споменах, че бобът се готви най-добре в рамките на една година след като е обран.
- Водата, която използвате за приготвянето на боба е твърда (с високо съдържание на минерали). (Това подозирам, че е другият виновник за моите бобени провали.) Ако и вие подозирате водата в твърдост, най-добре следващия път опитайте с дестилирана вода.
- Има киселинен продукт в тенджерата с боба, който забавя приготвянето му.
Ами, това е! Остава да си пожелаем успех с боба! След като разучих цялата тази информация (не че е кой знае колко много, но все пак!) очаквам всеки боб който докосна мигновено да се превръща във вкусна ароматна гозба. Придържайки се към реалността обаче, нещо ме съмнява, че ще е така. 🙂
А вие как приготвяте боба? Може да споделите своите малки, големи и вълнуващи тайни за бобени манджи в коментарите под темата.
Мила, забравила си най-важната и основна подправка на боба, която го прави с традиционния му вкус – джоджен! Може нищо друго да не сложиш, но джоджен задълже!
Освен това е добре да се направи запръжка с олио и брашно
Наистина е така! Аз понеже не разполагам с тази подправка и редовно забравям да я спомена:)