В предишната тема на „Мама у дома“ ви споменах за нестандартните интереси на моя син към заобикалящия го свят и начините, по които се старая да ги поощрявам и насърчавам. Е, преди няколко дни или прекрачихме границата или вдигнахме нивото на т.нар. ни хоби и направихме скромна по размери къщичка за охлюви. И понеже е скромна, съвсем скоро ще трябва да я сменяме с нова (Upgrade-версия!), тъй като няма да има достатъчно място за всички коремоноги, които живеят там. Защо? – Защото на втория ден след създаването на къщичката, вече разполагахме с 4 гнезда яйца, които до две седмици ще заживеят свой живот! Та, така… ако по някаква случайност и вие сте се впуснали в приключението да отглеждате охлюви у дома, ето как можете да им осигурите приятно местенце за живот. Но… ако желаете да гледате повече от един охлюв, вземете си по-голяма кутия, за да не ви се наложи да правите втора къщичка съвсем скоро. 🙂
Къщичка за охлюви в 3 стъпки
-
Купете подходяща кутия.
Мен ме домързя да ходя до магазина и използвах по-малка кутия, с която разполагах вкъщи, мислейки си, че охлювчетата са малки и надали ще е проблем.
Грешка.
Използвайте голяма, или поне среден размер правоъгълна кутия. Може да е пластмасова, може да е и стъклена, няма значение. Важното е да има здраво закрепящ се към нея капак, в който да можете да пробиете дупки, за да влиза достатъчно въздух и да не се задушат вашите охлювчета.
Важно! – капакът наистина трябва да се закрепя добре за кутията, тъй като охлювите са учудващо силни и могат в противен случай да го надигнат и да избягат.
2. Пробийте дупки в капака на кутията.
С бормашината става най-лесно и бързо. Внимавайте дупките да не са по-големи от охлювчетата, за да не избягат.
След като пробиете достатъчно дупки, за да могат вашите коремоноги да дишат, измийте добре кутията.
3. Пръст, храна, вода
За да се чувстват добре вашите охлювчета, поръсете пръст по дъното на кутията (около 1-2 см). Поставете камъчета и пръчици, за има къде да се разхождат вашите любимци.
За храна избирайте плодове, зеленчуци и семена, които са безопасни за охлювчетата. Например: ябълки, кайсии, грозде, киви, манго, пъпеш, ягоди, малини; краставици, гъби, зелена салата, броколи; слънчогледови семки, тиквени семки и т.н. Охлювчетата (или поне нашите) също много обичат листа от глухарче, които можете да наберете навсякъде по паркове и градинки.
Пръскайте ежедневно дома на вашите охлювчета с вода. Препоръчително е да използвате бутилирана вода, тъй като тази от чешмата може да съдържа хлор, който е вреден за тях. По този начин ще сте сигурни, че средата е достатъчно влажна и не представлява опасност за живота на охлювчетата.
А ето го и бъдещото поколение:
Създаването на къщичка за охлюви у дома се оказа по-вълнуващо и интересно дори отколкото си го представях. Не забравяйте да поддържате добра хигиена в къщичката и винаги напомняйте на детето да си измива ръцете в случай, че е било в досег с охлювчетата. Сменяйте храната на всеки 24 часа и пръстта – на всеки 2-3 седмици, когато почиствате цялостно къщичката.
Въпроси – в коментарите под темата. 🙂
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Дребни нещица – големи интереси!
Раничката на спокойствието или опит да заменим телефона
Щастлива мама – мисията възможна!
Вашият коментар