Миналата седмица в любимите 5 бях споделила колко се вълнувам за започването на един изцяло нов и непознат за мен курс, свързан с бюджета, който отделяме за храна, или както аз го наричам – пазарния бюджет. Целта е да преосмислим начина, по който харчим в магазина и да редуцираме разходите си за храна с… колкото можем. Разбира се, всичко зависи от изходната точка, от която тръгваме. В моето семейство се стремим да живеем скромно и целесъобразно, но въпреки, че се стараем, много често прекрачваме границата, която сме си поставили. Ето защо реших, че този курс може да ми е от полза в стремежа ми да живеем хем икономично, хем здравословно.
С две думи само искам да поясня, че курсът се казва Grocery Budget Makeover (което аз обичам да си превеждам като „Преустройство на пазарния бюджет“) и е американски. Това означава, че в него има неща, които не са приложими (или поне не пряко) в България или която и да е друга държава в света. Въпреки това, обучението може да бъде много полезно и приложимо дори извън САЩ, тъй като до голяма степен залага на начин на мислене, организация и съобразителност. Когато поразпитах хора, които са минали през курса, дали би ми бил от полза, ме увериха, че да, ще бъде, нищо, че живея на другия край на света. Ето защо реших да споделя с вас това малко предизвикателство, с което се захванах. Идеята ми е всяка седмица да споделям някои от основните неща, които сме правили в курса и как те са се отразили на мен и моето семейство. Надявам се, че ще ви е от полза и на вас.
Първата седмица от курса е въвеждаща и цели да си дадем сметка за нашето отношение към пазаруването. Целта е да си отговорим на някои елементарни, но съществени въпроси, касаещи набавянето на храна и нейното приготвяне. Тъй като това не е първия американски курс, който карам, не бях учудена от формата на първия „урок”. Въпреки, че в началото на човек му се струва, че това са някакви елементарни въпроси, на които няма смисъл да се отговаря, това далеч не е така. Целта на тези въпроси е да се подготвим за това, което предстои, да идентифицираме проблемите или нещата, които ни пречат да постигнем това, към което се стремим и най-вече – да бъдем честни със себе си и да си дадем реална сметка къде и защо отиват парите ни.
Много често когато влезем в магазина (без значение дали с предварително написан списък или не), се изкушаваме да купим един тон неща, от които реално нямаме нужда. По този начин рискуваме да се окажем с твърде много храна вкъщи, която няма как да изядем и има голяма вероятност да бъде изхвърлена. Нека си отговорим, например, на въпроса „Защо пазарувате?” Ами, за да имаме храна вкъщи, нали? За да имаме продукти, с които да приготвим закуска, обяд, вечеря. В същото време се замислям колко безброй много пъти сме се прибирали от магазина с 2-3 торби покупки и накрая пак нямам необходимите неща, за да приготвя нещо различно от макарони със сирене. Срам!:) Може би съм само аз, но ако има и още някой, на когото му се случват подобни издънки – спокойно, не сте сами! 🙂
Това, което аз лично много харесвам в пазаруването е, че презареждаме шкафовете в кухнята с нови готварски възможности. Когато сме в магазина, винаги си представям какви хубави и интересни неща мога да приготвя с всички храни и продукти, които мятам в количката. Не, не си мислете, че след това се прибирам вкъщи и се залавям за печката. Далеч не!:) Фантазиите си остават в магазина, а продуктите тежат не само на шкафа, но и на гузното ми чувство за поредния неизпълнен план и прахосан пазар. Истината е, че вече работя по този въпрос и все по-рядко се случват подобни ситуации. Това, което в дългосрочен план се стремя да правя е да планувам седмичното меню и да съобразявам пазара с това, което е в менюто. Казвам „в дългосрочен план”, тъй като за мен това е една много тежка задача и не винаги успявам да се концентрирам достатъчно, за да планувам 14 закуски, 14 обяда, 7 следобедни закуски и 14 вечери. Да, в нашето семейство има огромно разделение на вкусове и предпочитания… Но лека-полека се доближавам и до този момент… 🙂 (много лека-полека) 😀
За тези от вас, на които им е интересно да пробват да преустроят и своя пазарен бюджет, предлагам (напълно безплатно) мини версия на първата седмица. Обръщам внимание, че тя не се припокрива дума-по-дума с урока от курса. Това са нещата, които ще подбера и преработя по начин, който да е достъпен и от полза за българските потребители:)
Единственото, което трябва да направите за целта, е да предоставите своя e-mail, попълвайки формата по-долу, след което в края на седмицата всички, които са се абонирали ще получат мейл с насоките и задачите от тази първа седмица от „Преустройство на пазарния бюджет“.
[…] си от първата седмица на курса, който карам за преустройство на пазарния бюджет (Grocery Budget Makeover). Съвсем спонтанно в края на темата ми […]