Designed by peoplecreations / Freepik
Ах, почистването! Една колкото приятна, толкова и досадна тема, която, за добро или за лошо, заема съществена част в ежедневието на всеки един от нас. Вероятно никога няма да престана да се изумявам на хората, които успяват да поддържат идеална чистота във всяка част от дома си. Поне при мен, всякакви следи от почистване биват заличени няма и 10 минути по-късно. Предполагам, че след години ще настъпи момент, в който и моят дом ще бъде безупречно чист, но поне засега имам щастието да отглеждам човек, който старателно се грижи мама да не се заседява много-много, а да хвърчи с парцала и прахосмукачката денонощно. 🙂
Да ви призная честно, въпреки че чистенето определено не е сред любимите ми занимания, има някаква доза удоволствие в него, която ми помага да стоя мотивирана по отношение на поддържането на някаква средна чистота у дома. Дори имам чувството, че ако разполагах с един свободен ден (само за себе си), бих прекарала немалка част от него в чистене. На този етап, чистенето просто ми се е превърнало в нещо като своеобразна почивка.
Днес съм се подготвила да ви споделя своя седмичен план за почистване, който е изключително подходящ за заети майки. Отнема не повече от 20-30 минути на ден, като същевременно поддържа някаква своеобразна чистота в дома без да се скапе човек от работа. Лично за себе си съм установила, че когато човек е с малко дете вкъщи, е много по-лесно да чисти всеки ден по малко, отколкото ако трябва да почисти всичко наведнъж за един или два дни. Разбира се, този план за почистване ще изглежда различно за всеки, но в него са заложени основните неща, без които няма как да мине седмицата (или поне не е препоръчително да минава без тях). Повярвайте ми, има седмици, в които дори този най-базов и елементарен план остава неизпълнен, но… както се казва, такъв е животът! 🙂
За момента, задължителните елементи на почистване у дома са разпределени по следния начин:
- Понеделник – смяна на чаршафи
Надали има човек, който да не обича мириса и усещането на чисти чаршафи и завивки. И аз не съм изключение! Затова започвам седмицата по най-свежия възможен начин (от гледна точка на чистене), а именно – смяна на чаршафите на всички използваеми легла вкъщи. Така разполагам с цяла седмица да ги завъртя през пералнята, да изсъхнат, да се изгладят (евентуално…) и да са готови за следващия понеделник.
- Вторник – бърсане на прах
Определено не е сред любимите ми дейности, но следвам логиката прах-прахосмукачка-парцал, т.е. – от горе надолу. Забърсвайки праха от мебелите, има голяма вероятност част от него (заедно с някои дребни боклучета, влакна и трохи) да напада по земята, където прахосмукачката ще се погрижи за него.
- Сряда – пускане на прахосмукачка
Отново същата логика. Лятото пускам прахосмукачка през ден, тъй като обичам да ходя боса из вкъщи, но от септември до май веднъж седмично е повече от достатъчно. Единственото изключение прави кухнята, където мета поне веднъж на ден. Установила съм, че едно бързо измитане ми отнема в пъти по-малко време отколкото ако трябва да извадя, включа, мина с прахосмукачката, че и да я прибера след това. Ако сте с малки деца вкъщи, метлата е един доста удобен вариант за бързо почистване.
- Четвъртък – миене на пода
Измия ли пода, знам, че съм почти на финала. Най-тежкото е минало:) Обичам да разпределям тези три дейности в три отделни дни, тъй като отнемат повечко време, а малко са хората (и аз не съм от тях), които могат да отделят повече от 30 минути на ден за чистене на каквото и да било.
- Петък – почистване на кухнята
Вие решавате какво включва това. Може да е щателно почистване на мивката, на хладилника, дезинфекциране на плота, сушилнята за чинии, печката за готвене, миялната машина… Не е като да няма избор! 🙂 Лично аз си заделям половин час и започвам от най-належащото нещо (например, печката). Ако ми остане време, продължавам със следващото належащо нещо и така докато изтекат 30-те минути.
- Събота – почистване на банята
Отново: 30 минути и колкото – толкова. Дори да разполагам с повече време и енергия, предпочитам да ги запазя за нещо по-ползотворно, като семейна разходка, например.
- Неделя – почивен ден!
Защото всеки го заслужава! 🙂
Това са основните точки, които знам, че трябва да покрия през седмицата, за да мога да се радвам на някаква елементарна чистота вкъщи. Към тях, разбира се, постоянно се налага да свърша още някакви дребни (и не чак толкова дребни) неща, но те варират от ден за ден и в повечето случаи не са определящи и не е фатално ако ги пропусна.
Много от вас вероятно ще отбележат, че прахосмукачката и миенето на пода е редно да се случват в един и същи ден, но отново повтарям – това е план за заети мами. Поне на мен ми идва малко свръх силите ако се наложи да пусна прахосмукачка и да мина с парцала в един ден. Правила съм го в продължение на месеци, след което установих, че не си струва да се скапвам за нещо, което спокойно мога да разпределя в два дни. Не забелязвам разлика в резултата. Моят съвет е да не превръщате чистенето в нещо, което ви натоварва и изморява. Нека това не е мисълта, с която започвате деня си и която тегне над вас като някаква прокоба. Определете кои са вашите приоритети в почистването на дома и ги разпределете всеки ден по малко. Така те постепенно ще се превърнат в рутина, която няма да ви прави впечатление. Като миенето на зъбите, например.
Също така ви насърчавам да изградите и напишете някъде свой базов седмичен план за почистване. Ясно е, че всеки ден чистим, но когато имаме точна система, която спазваме кажи-речи всяка седмица (или ежедневно), почистването се превръща в нещо механично, а животът ни става (или поне се усеща като да е) една идея по-подреден и организиран. Използвайте моделите за принтиране в края на темата, за да изградите своя седмичен план. Поставете го на видно за вас място и опитайте да го следвате поне в продължение на няколко седмици. Ако за пръв път правите подобно нещо, вероятно ще ви се наложи да въведете промени в хода на действие докато напаснете нещата по максимално удобен за вас начин. Нека това не ви притеснява! Не се колебайте да променяте, нагаждате, пренареждате и каквото още е необходимо, за да постигнете максимална лекота и удобство в ежедневното чистене.
Моделите за принтиране са събрани в един файл. Този файл се състои от два модела в различни разновидности (за цветно и черно-бяло принтиране). Единият от тях се базира на моя седмичен план, който може да изпробвате ако ви се струва подходящ за вашия дом и ежедневие. Другият е празен и може да го изградите както желаете. И двата модела разполагат с място за допълнителни задачи, които може да добавяте постоянно. За целта може да пишете върху самия модел или да използвате малки лепкащи бележки, за да не ви се налага да принтирате постоянно.
Моделите за принтиране може да изтеглите от ТУК. В един PDF файл са събрани 4 различни опции. Изберете тази, която е най-подходяща за вас и принтирайте.
В изработката на моделите за принтиране са използвани изображения от Freepik:
Designed by 0melapics / Freepik
[…] да поддържам дома си сравнително чист, съм изградила много здрава (и изпълнима) система, която следвам всеки ден и макар и да съм далеч от […]