Това е последната тема от поредицата „Семейството като институция“, в която си говорихме за трите основни системи, от които всяко семейство се нуждае: легална, икономическа и културна. След като се спряхме подробно върху легалната и икономическата система, днес ще се запознаем с това как да изградим своята семейна културна идентичност.
Защо е важно да изградим семейна културна система?
Мисля, че можем смело да отбележим, че семейната културна система е най-важната от трите, тъй като без нея другите две не биха функционирали успешно. Това е системата, която отговаря за изграждането на семейна идентичност, ценности и чувство за сигурност и принадлежност.
Това са нещата, които отличават вашето семейство от всички останали – вашите семейни традиции. Те може да са както съвсем дребни неща от ежедневието (като например, четенето на книжка заедно преди сън), така и по-големи празници и обичаи (специално събитие, което посещавате всяка година или организирате по случай рождения ден на някой от членовете на семейството).
Как да изградим семейна културна система?
Също както и при правната и икономическата системи, изграждането на културна идентичност в семейството може да се случи само ако всички вземат пряко участие в нея. Съберете децата заедно и им обяснете какво предстои да направите. Те със сигурност много ще се забавляват и най-вероятно дори ще измислят още много забавни неща и идеи, които да опитате в бъдеще.
Когато започнете да градите своята културна система, можете да си помогнете със следните няколко въпроса:
- Защо е страхотно, че сте част именно от това семейството?
- Какво семейство бихте искали да бъдете?
- Какво чувство бихте искали да излъчва вашият дом? Или иначе казано – каква бихте искали да бъде атмосферата у дома?
Нека всеки сподели своите мисли по тези въпроси. Запишете всичко, което ви хрумне, а впоследствие можете да групирате и структурирате нещата по удобен за вас начин.
Семейна идентичност
Семейната идентичност е нещо много много мноооооого важно! Тя е пряко свързана с чувството за принадлежност и сигурност на децата. Това е нещото, което ще ви обединява винаги, без значение кой на какъв етап е в живота и на кой континент се намира. Няколко лесни, забавни и същевременно изключително въздействащи начина да създадете ваша уникална семейна идентичност са чрез създаване на свои семейни:
- песен
- мото
- флаг
Това са все забавни малки семейни „проекти“, в които децата ще се включат с готовност и които впоследствие ще използват с огромно удоволствие. Това са и нещата, за които ще си спомнят винаги с хубаво и които ще имат възможността да предадат и те на свой ред на своите деца.
Семейни традиции
Семейните традиции може да са неща, които вършите ежедневно, ежеседмично, ежемесечно и при специални случаи и събития.
Това може да са неща от ежедневието, на които дори самите вие не сте обръщали особено внимание, но за децата ви да са нещо специално, на което разчитат и очакват с желание и нетърпение (например: вечеря заедно, книжка преди сън, забавна игра, която играете сутрин преди училище, домашно кино в петък вечер и т.н.).
Тайните на успешната семейна културна система
Надали ще се учудите ако ви кажа, че за да съществува въобще такава културна система (без значение в преднамерен или непреднамерен вид), е нужно тя да се роди от чувства на любов, разбирателство, радост и желание да прекарваме качествено време заедно при всеки удобен случай.
Знам, че понякога е трудно и има периоди, в които се чувстваме сякаш не даваме всичко от себе си; че дори не желаем да дадем всичко от себе си…, но това е нормално. Важното е да знаем какво искаме да дадем и да го даваме щедро при всяка възможност, която ни се открие.
Времето, с което разполагаме насаме с децата си е огромна ценност и ако го използваме съзнателно, целенасочено и всеотдайно, то неминуемо ще остави огромен положителен отпечатък не само върху живота и бъдещето на нашите деца, но и върху нас самите и връзката, която имаме изградена помежду си.
Прочетете още:
Семейството като институция (Част 1)
Семейството като институция (Част 2) – Как да изградим семейна правна система
Семейството като институция (Част 3) – Как да изградим семейна икономическа система
Ежедневието на една майка: претенции, критика, недоволни
На какво да научим 18-месечното си дете
Вашият коментар