Една от най-объркващите, поне на пръв поглед, теми напоследък, е темата за здравословното хранене. Навсякъде е пълно с противоречива информация и изводът, който винаги изплува в главата ми след прочитането на поредната здравословна тема е, че всяка една храна само и единствено може да ни навреди. Не съм специалист по здравословно хранене, нито пък съм го практикувала особено, но имам желание семейството ми да се храни добре и затова се интересувам как това може да се случи на практика в света, в който живеем.
Това, което най-често ме отказва от здравословните ми усилия са специалните продукти, които почти задължително фигурират в здравословните рецепти. Под „специални“ имам предвид неща като бадемово (или друго ядково) мляко, кокосово масло, разни странни семена и други продукти, които далеч не фигурират в стандартното ни меню, не се намират във всеки магазин, а за мястото им в бюджета ни дори няма да споменавам. Миналата седмица обаче изкарах един базов курс за храна и здраве*, от който останах много доволна най-вече, защото нещата в него могат да бъдат приложени на практика без твърде много специални усилия и средства.
На базата на този курс реших да споделя с вас три (само три!) изключително лесни за изпълнение стъпки за по-здравословно хранене, които не изискват да си купите къща на село, да превърнете балкона си в овощна градина или пък да оставите цялата си заплата в супермаркета. Всъщност, единственото нещо, което се изисква е желанието съзнателно да променим навиците си на хранене към по-добро.
- Хранете се с храна.
Под „храна“ имам предвид истински (непреработени) продукти. Далеч не всичко, което се предлага в супермаркета може да се увенчае с това свещено название – храна. Опитайте се да купувате предимно свежи продукти, които впоследствие да приготвите вкъщи. Ако погледнем структурата на един супермаркет, свежите хранителни продукти обикновено са по периферията (плодове, зеленчуци, ядки, месо, риба, яйца, сирене, мляко и т.н.). Всичко останало, подредено красиво по рафтовете в централната част на магазина, в повечето случаи представлява преработени, опаковани продукти, които стават за ядене, но които няма да допринесат за нашето здраве.
2. Не твърде много.
Много от нас забравят да спрат да се хранят когато престанат да усещат глад. Това, което най-често се случва е, че се храним до момента, в който просто не можем повече (и дори малко след това!). Това нито е необходимо, нито е здравословно. Опитайте се да замените големите порции с по-малки такива, които за сметка на това пък са богати на повече хранителни вещества.
3. Предимно зеленчуци.
Доказано е, че хората, които се хранят с повече плодове и зеленчуци са по-здрави и по-дълголетни от тези, които наблягат предимно на месото. Това не означава, че трябва да изключите всякакво месо от менюто си. Всъщност, най-любимата ми (и според мен – най-полезна) част от курса е тази, в която се описва как да аранжираме по здравословен начин чинията си за обяд или вечеря.
С какво и как да аранжираме чинията си?
Първата стъпка е да вземете малка чиния! Днешно време е модерно всичко да е в големи (MAX) размери, но както споменах по-горе – това не е необходимо. Вземете малка чиния и мислено я разделете на половина. Едната половина напълнете с разноцветни зеленчуци. Различните цветове зеленчуци съдържат различни микроелементи, които по различен начин съдействат за нашето здраве. Другата половина на чинията също разделете мислено на две части (т.е., получават се две четвъртини). Едната е за пълнозърнести храни, а другата – за крехки, богати на протеини, храни. Тези храни могат да са както от животински, така и от растителен произход, но колкото са по-разнообразни, толкова по-добре.
Тези 3 малки, но съществени стъпки, плюс аранжирането на чинията за обяд или вечеря, са лесно изпълними и могат да бъдат приложени от всеки, който има желание да промени начина си на хранене към по-добро. Според мен това е една страхотна отправна точка за хора като мен, които се чувстват объркани от всевъзможните продукти, мнения и предложения за здравословно хранене. Няма нужда да смятате калории, няма нужда да давате луди пари за продукти, които са внесени от другия край на света, няма нужда да измервате в грамажи всяка една хапка! Това е една страхотна система за по-здравословно хранене, която реално всеки може да предприеме на момента.
*Stanford Introduction to Food and Health
Вашият коментар