За някои – дългоочакван ден, за други – не чак толкова, 14-ти февруари определено заема по-специално място в календара. Особено за българите, които празнуваме двоен празник! 🙂
След като през януари се спрях по-подробно върху празника Бабинден, реших да постъпя по същия начин и през февруари, фокусирайки се, този път, върху деня на влюбените – Св. Валентин.
И какво се оказа! Въпреки че години наред съм очаквала този ден с немалко трепети и вълнение, никога не съм предполагала, че представите, които имам изградени в главата си относно празника, нямат нищо (или почти нищо) общо с реалността. Някак си, чисто подсъзнателно, винаги съм предполагала, че зад Св. Валентин стои трогателна любовна история, която, пленявайки сърцата на хиляди хората, е довела до честването на този ден в една доста голяма част от света.
Да, ама не съвсем!
Трогателна любовна история може и да е имало, но корените на деня на Св. Валентин датират толкова назад във времето, че историята придобива по-скоро легендарен произход и като всяка легенда – съществуват поне няколко нейни вариации, които дори не се отнасят за един и същи човек.
Кой е Св. Валентин?
В католическата църква са известни трима мъченици на име Валентин, живели през 3-ти век.
Най-популярната сред легендите за Св. Валентин е свързана с жестоките амбиции на император Клавдий II, който забранил брака между мъж и жена, за да може по-лесно и бързо да събере доброволци, с които да подсили армията си. Свещеникът Валентин обаче, продължил тайно да венчае влюбените двойки. Разбирайки за това, императорът веднага заповядал да го заловят и осъдят на смърт.
Друга от легендите гласи, че Валентин е бил убит поради опитите си да помага на християните да избягат от римските затвори, където били подлагани на големи жестокости и мъчения.
Според трета версия, самият Валентин, като затворник, влюбвайки се в дъщерята на тъмничаря, в деня на своята екзекуция изпраща първата „валентинка“ до нея, подписвайки я „От твоя Валентин.“
Въпреки, че мистерията, с която е обвит образът на Св. Валентин, не ни позволява да се потопим в дълбините на историята, едно поне е сигурно: това е една състрадателна, героична и романтична фигура, която е вдъхновявала поколение след поколение, започвайки от 3-ти век, та чак до ден днешен.
Денят на влюбените – езически празник?
Напълно вероятно е също, корените на Св. Валентин да имат езически произход. Някои учени смятат, че честването на този ден в средата на февруари е свързано с опитите на християнската църква да християнизира римския обичай Луперкалия, славещ бога на плодородието Таунус (Пан). Това бил пищен празник, по време на който девойките поставяли имената си в голяма урна, от която впоследствие всеки от младежите изтеглял по едно име. Двойките, които се образували, оставали заедно за поне година, а често връзката им прераствала и в брак.
Как празнуваме Св. Валентин?
Днес денят на Св. Валентин е съпроводен с позитивното настроение на влюбени двойки, които си подаряват цветя, сладости и балони във формата на сърце като израз на своите чувства. Пазарът, разбира се, е пълен и с хиляди други идеи и предложения за по-скъпи подаръци, с които да зарадвате своята половинка. И повярвайте ми – за всеки има по нещо!
Любопитно е да се знае, че около 150 милиона картички се разменят годишно за Св. Валентин. Това нарежда празника на второ място, по брой изпратени картички, след Коледа.
Нека на този ден си позволим да бъдем малко по-смели, малко по-щури и малко по-романтични отколкото сме по принцип. Нека да покажем на любимите си хора, че те все още заемат специално място в живота ни и да отпразнуваме факта, че сме заедно по по-специален начин. Ако пък по някаква причина сте сами на този ден, направете си удоволствието да зарадвате близък приятел или роднина с кутия бонбони или весела картичка. Сигурна съм, че те ще останат очаровани! Все пак, раздаването на любов е също толкова приятно, колкото и получаването. Та дори и повече!
Нека имаме повече поводи да кажем „Обичам те!“ на хората около себе си!
Екипът на „Мама у дома“ ви пожелава много любов и незабравими мигове в деня на Св. Валентин и всеки ден след това! 🙂
Използвани източници: Wikipedia, History.com, Именник
Вашият коментар