Честит 8-ми март, мили читателки!
Нека на този ден си позволим да се поглезим една идея повече и да отделим време да се потупаме по рамото за добре свършената работа. Без значение каква роля сте поели в живота и семейството, я изпълнявайте с увереност и самочувствие, защото вие знаете по-добре от всеки друг какво е най-добре за вас и вашите близки. Не позволявайте на ежедневната критика, намеци и нападки да ви разколебаят от нещо, на което държите. Използвайте този специален ден да презаредите своята мотивация и да се изправите с нови сили пред предизвикателствата, които ви предстоят.
Предполагам, че на немалко от вас им иде просто да подминат този ден като един от всички останали. Не всеки се чувства комфортно с мисълта, че ето-на, точно днес, ще трябва да получаваме цветя от мъжете (почти като задължение). Моят съвет е да се опитаме да погледнем отвъд цветята и да си припомним уникалната роля, която изпълняваме ежедневно (било като майки, било като съпруги, било като колежки, било като всичко това, плюс още, взето заедно). Защото, уверявам ви, мноооооого малко са мъжете (ако въобще!), които биха могли да се справят с всичко това. Затова, нека се поздравим и нека се настроим за един чудесен ден, посветен на нас самите.
За трети месец поред, в „Мама у дома“, отделям по-обстойно внимание на конкретен празник. През януари се забавлявахме с лудешките традиции на Бабинден, през февруари издирвахме кой точно е Св. Валентин и какво общо има с празника на влюбените, а сега, през март, реших да се фокусирам върху днешния ден – 8 март.
Какво честваме на 8-ми март?
Ежегодно, на 8-ми март честваме Международният ден на жената. В България този празник съвпада също и с Деня на майката, поради което често могат да се чуят спорове относно това кой празнува и кой не. Едно е сигурно: няма по-подходящ ден да засвидетелствате своето уважение и любов към нежния пол от този, все пак глобално признат, празник.
Защо точно 8-ми март?
Изборът на 8-ми март за дата, на която да се чества Денят на жената, е свързан с първата масова проява на жените работнички, състояла се в Ню Йорк, през 1857 г. Хиляди жени се надигат с искания за по-добри условия на работа и по-високо възнаграждение. Този голям протест дава своето отражение и в Европа и е последван от множество други протести, целящи равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота.
Историята на Деня на жената е съпроводена с множество успехи и неуспехи по цял свят. Въпреки своите моменти на затишие обаче, тя продължава да набира сили и започва съществено да процъфтява през 60-те години, благодарение на зараждащия се феминизъм.
В България Денят на жената започва да се чества след 9 септември 1944 г., но едва след 1960 г. започва да придобива празничния облик, с който го свързваме.
Официален празник ли е 8-ми март?
В много държави Международният ден на жената е официален празник и съответно – неработен ден. В България, поне за момента, 8-ми март не е с официален статут, но въпреки това е зачитан от много работодатели, които на този ден отпускат по-къс работен ден за жените.
Как празнуваме 8-ми март?
Макар и да няма ясно установен ред, по който да се празнува Денят на жената, надали има мъж, който ще се осмели да се прибере вкъщи без букетче цветя за съпругата, майката, сестрата и т.н. Някои жени обичат да празнуват в големи компании на ресторант, други – предпочитат домашния уют и приготвената с любов храна. Както и да решите да отпразнувате този ден, насладете му се изцяло. Аз също смятам, че жената трябва да се уважава и почита ежедневно, но все пак е хубаво, че разполагаме и с утвърден за целта празник. Все пак немалко жени преди нас са се борили именно за това.
Нека си го изживеем от сърце! 🙂
Използвани източници: Уикипедия
[…] Честит 8-ми март! Не го подминавайте!;) […]