Да поддържаш един дом чист, подреден и приветлив е колкото тежка, толкова и приятна задача. Лично аз изпитвам истинско удоволствие от крайния резултат и мога да се любувам с дни на чистата си печка или подредения гардероб, например. 🙂
Когато обаче наред с домакинските задължения се добави и постоянната грижа за две малки деца, нещата стават по-сложни и ако човек не внимава, може лесно да затъне в кочина и безпорядък. (Аз, като един такъв човек…) А това не е приятно за никого.
През последните три години съм изпробвала множество системи, които да ме улеснят в поддръжката на дома, домакинството и гледането на децата. В различните етапи, се е налагало да прилагам различни методи на организация; да добавям задачи, да редуцирам дейности, да правя компромиси, да си затварям очите за неща, които не са (или не бива да са) приоритет в момента.
Днес ще ви споделя правилата, които следвам всеки ден, за да си осигуря спокойствието, че домът ни е приемливо чист и подреден поне през по-голямата част от времето. Това са 6 задачи, които следвам плътно и задължително всеки ден, защото ако пропусна някоя от тях, дори само веднъж, след това наваксването ми тежи твърде много.
6 правила на успешното домакинство
1. Леглата
След като са станали всички сутрин, първото нещо е да се оправят леглата. 2-3 минути и спалнята е готова. Това е най-добрата ми инвестиция за деня. 🙂 Тъй като не се ползва през останалата час от времето, мога спокойно да забравя за нея и да се фокусирам върху останалите неща и пространства.
2. Прането
Да ми е жива и здрава пералнята!
Сутрин – пускам; на обяд – простирам; следобед – прибирам.
Максимум един ден в седмицата може да се случи да няма достатъчно пране за пералня, но през останалото време… пералнята се върти.
Пропускането на пералня веднъж може да няма тежки последици, но може да се случи и така, че да ми коства цяла седмица да наваксам. (Визирам случаи, в които са замесени пътувания, гости с приспиване, деца, които все още не са съвсем приучени на гърне нощем и др. под. екстри)
3. Кухнята
И най-вече – кухненската мивка!
Това е нещо, с което съм се борила по всякакъв начин години наред. Откакто сме се оженили с мъжа ми сме сменили 4 жилища и никога досега не сме имали късмета и/или възможността да разполагаме с миялна машина.
Уви, единственият начин да се избегне пълната мивка с тенджери, чинии, тави и всевъзможни други кухненски принадлежности, е ако биват измивани още преди да докоснат дъното на мивката. Всеки път, когато реша да изчакам да се посъберат поне 3-4 неща, правя огромна грешка. Само да се обърна и те моментално се мултиплицират и атакуват не само мивката, но и всичко около нея, превръщайки кухнята в своеобразно бунище, а миенето на чинии в няколкочасово занимание…
Така че, за да избегна тази инфарктна ситуация, вече правя всичко възможно да измивам използваните прибори, чинии, купи, тенджери, тигани и пр. веднага след като съм приключила с използването им. Все още има моменти, в които се изкушавам да отложа за по-късно, но твърде много съм се напатила вече и подхождам към тях с повишено внимание.
В края на деня оправям цялата кухня: измивам каквото е останало за миене, дезинфекцирам плотове, маси, вратата на хладилника, подреждам всичко по местата и измитам пода.
4. Нещата
Неща. Неща. Неща. Навсякъде – неща.
С деца това е най-сложното. Накъдето и да се обърнеш – срещаш самодоволното лице на хаоса.
Ключът към безпроблемното (почти) поддържане на някаква подреденост у дома е един единствен – наличието на място за всяко едно нещо. Всичко, което вкарваме вкъщи, следва да му се намери точно място. Това значително улеснява и ускорява процеса на подреждане. Поне не се налага да мисля къде да прибера всяка дреболия, която ми се изпречи пред очите.
Към момента, правим средно по две бързи подреждания всеки ден (около 10-15 мин. всяко). Не е най-забавното нещо, но ни предпазва от часове къртовски труд по-късно. 🙂 Дори да не сме постигнали идеални резултати (според моя мъж, например, това никога не се случва освен ако не се включи активно и всеотдайно самия той), положението е достатъчно приемливо. През уикендите се включваме всички (т.е. – ММ поема нещата в свои ръце) и успяваме поне за няколко минути да въдворим кажи-речи безупречен ред в хаоса. 🙂 (След това бързаме да се изметем от вкъщи преди да е избухнала следващата хаос-бомба.)
На децата се стараем търпеливо да им помагаме да си прибират нещата след като са приключили с тях и преди да извадят следващото нещо.
5. Банята
В Lidl продават едни много удобни дезинфекциращи мокри кърпички, които са предназначени именно за подобни „приятни“ занимания. 🙂 Предполагам, че и на други места има, но тези са, за които аз знам и които съм използвала (с голям успех).
Ако не разполагате с такива мокри кърпички, можете да използвате и обикновен дезинфекциращ препарат със салфетки или кухненска хартия.
Идеята е, че веднъж на ден, набързо, минавам с такива кърпички (или спрей) тоалетната, мивката и пода на банята. Така съм спокойна, че съм повлияла благоприятно за осигуряването на здравословна (поне откъм хигиенична гледна точка) среда у дома.
6. Боклука
Ето това вече наистина е нещо, което не ми доставя грам удоволствие. За щастие, в момента съм максимално улеснена, тъй като е необходимо само да го изнеса пред вратата и чичкото от поддръжката ще се погрижи да го изхвърли където трябва (при това – цели два пъти на ден!) Дори и така обаче, не мога да кажа, че ми е особена радост да се разправям с тази задача.
Краят на всеки домакински работен ден завършва с изнасянето на боклука и заключването на вратата.
Поставям нова торба в кофата, измивам си ръцете и voilà – мога най-накрая да седна да напиша нещо за блога (или за другия блог, или влог…). Така де – свободно време за мама. 🙂
Всеки си има някакви отработени системи и (не)писани правила за ежедневно оцеляване в домакинството (ако нямате, силно препоръчвам да си направите – осезаемо ще ви улеснят живота). Това са моите. Към тях, според сезона, понякога се добавят и още, но тези са базата, която ми гарантира душевен мир и своеобразно спокойствие, че държа нещата под контрол.
Прочетете още:
Седмичен план за почистване (+ модели за принтиране)
5 типа неща, които не ви трябват вкъщи
Как да освежим коридора у дома
Вашият коментар