За всяка майка чистенето е ежедневна задача. Дали ще е кухнята, банята, офиса или просто подреждане на поредното чекмедже, което не може да се затвори от десетките неща в него, винаги има нещо, което чака да се почисти. От скромния ми опит до момента, определено мога да заявя, че чистенето няма край! И все пак, не можем да прекараме живота си с парцал в ръка. Ето защо ви предлагам 10 идеи как да се организираме и да овладеем неспирното чистене поне дотолкова, че да не ни натоварва излишно.
- Създайте си седмичен график за чистене. Сега може да ви се струва прекалено, но още след първия месец ще се уверите, колко по-хармонично и ненатоварващо поддържате дома си. Освен че няма да ви се натрупват много неща за чистене в един ден, изпълнението на едни и същи задачи в един и същ ден от седмицата, бързо ще ги превърне в навик – нещо, което сякаш вършите между другото, без да му обръщате особено внимание. Създаването на седмичен график за чистене е едно от най-полезните неща, които съм правила до момента.
- Започнете с лесното и бързото. Например, ако имате 5 помещения за почистване, започнете с тези от тях, които биха ви отнели най-малко време. Това ще ви мотивира постепенно да пристъпите към по-натоварените зони от дома (като кухнята и банята, например).
- Не задълбавайте. Ако сте планували да пуснете прахосмукачка и да минете с парцала, не задълбавайте в допълнителни пипкави неща като сортиране на сметките или пък бърсане на полилея. Това може да осуети крайната ви цел и да ви обезкуражи когато установите, че е минал цял час, а вие сте едва в началото.
- Чистете за време. Когато таймерът тик-так-а, подсъзнателно се мобилизираме и приключваме по-бързо. Също така, ако времето ви е крайно ограничено, най-добре ограничете и всички възможни разсейващи източници (телефон, телевизор, лаптоп и т.н.)
- Чистете на момента. Това може да е малко трудно в началото, но веднъж превърне ли се в навик ще ви спестява огромно количество време. Разлят сос в хладилника, например, би ви отнел няколко секунди ако го изчистите на момента. Ако обаче изчакате ден-два-три… може да ви отнеме 5-10 минути, докато успеете да изтъркате засъхналото петно с препарат. Освен това е твърде вероятно междувременно да са се появили още:) (поне при мен винаги става така)
- Мобилизирайте. Въвлечете и останалите членове на семейството в почистването и поддръжката на дома. Не е казано, че трябва да се превръща в агония, но няколко минути на ден надали биха били проблем за някой. Може да настроите таймер за 10 минути в определена част от деня, когато всички (или почти всички) са си вкъщи и всеки да се ангажира в разтребването и почистването. Това е особено полезно и за децата, тъй като ги научава отрано да бъдат отговорни и да се включват активно в домакинските работи.
- Подгответе се. Ако ви предстои голямо почистване, подгответе се не само психически, но и физически. Удобни дрехи (които няма нужда да пазите от изцапване) и любимата ви музика могат да превърнат чистенето в едно доста приятно и разтоварващо занимание.
- Не позволявайте на безпорядъка да се натрупа. Това за мен е най-голямото предизвикателство. Колкото и да се старая, никога не успявам да овладея положението. Под безпорядък имам предвид множеството дребни неща, които сякаш са винаги навсякъде. Старайте се да прибирате нещата веднага след използването им, за да не се наложи впоследствие да прекарате цял час (или повече) прибирайки дреболии по папки, чекмеджета, шкафове и т.н.
- Организирайте пространството у дома. Когато разпределите всеки шкаф за какво точно служи, ще ви е много по-лесно да прибирате нещата бързо, а и да ги намирате лесно когато ви потрябват. Този тип организация отнема повече време, но веднъж направи ли се, нещата стават много по-лесни. Понякога подредбата може да се променя, но важното е винаги да знаете къде е мястото на всяко едно нещо.
- Направете кутия за ненужни вещи. Когато се натъкнете на нещо, което вече не ви трябва, но е здраво и все още може да се използва, може да го снимате и да го качите в интернет за продажба. След това само го оставяте в кутията за ненужни вещи докато изчаква новия си собственик. По този начин хем ще освободите ценно място у дома, хем ще си докарате и някой друг лев;)
Голяма част от тези идеи изцяло промениха омразното ми отношение към безкрайното чистене. Надявам се да ви бъдат от полза и на вас;)
Ако информацията в този пост ви е била полезна, ще се радвам да споделите публикацията. Мама у дома можете да последвате във Фейсбук и Инстаграм, а за още по-неформално общуване ви каня и в нашата малка Фейсбук група, в която все още всеки може да бъде чут, видян и отразен. 🙂
А вие как улеснявате чистенето у дома? Може да споделите своите идеи в коментарите под темата.
Вашият коментар