Едни от най-отчайващите и натоварващи моменти от живота на една майка несъмнено са свързани с моментите на нервен срив на децата. Нервният срив е по-тежък от обичайното тръшкане и обикновено почти нищо не е в състояние да помогне. За сравнение, когато детето се тръшне за нещо, то често се успокоява след като го получи. При нервния срив обаче не е така. Той обикновено настъпва когато сме пропуснали да овладеем нещо, което се е случило преди него (тръшкане, плач, силно желание за нещо). Тогава каквото и да предложим на детето, то почти 100% ще бъде отхвърлено и само ще засили недоволството му.
Като майка на изключително инатлив малчуган, който проявява характер дори в най-дребни и незначителни ситуации, често изпадам в тупинг когато ме връхлети нервния му срив. Иде ми просто да се тръшна на дивана (или на земята) и да чакам докато отмине. Всъщност, пробвала съм го не веднъж, но ефект няма.
В моментите на детски нервен срив, е необходимо да съберем цяяяяяяяяяялото спокойствие и търпение, на което сме способни и да се впуснем в приключението за намиране на „лек“ срещу кризата. Понякога това изисква доста изобретателност, затова наистина е добре да го приемем като някакъв вид мисия и да вложим колкото можем повече ентусиазъм в нея.
Днес ще ви споделя 10 начина, с които помагам на сина си да преодолее своите тежки моменти. Надявам се да са ви от помощ и на вас в миговете, в които изпадате в подобни ситуации. Ако пък сте от майките, които се радват на компанията на спокойни и уравновесени деца, може да използвате този списък за идеи за нови ежедневни занимания.
- Пукащи балончета
Пукащите балончета са честа част от всяка опаковка. Съветвам ви да не ги изхвърляте, тъй като могат да ви бъдат много полезни. Те са добър вариант за освобождаване на напрежението както за децата, така и за възрастните. Колкото по-големи са балончетата – толкова по-добре. Понякога дори се налага детето да скочи върху тях, за да успее да ги спука, а това би разведрило и най-лошото настроение.
2. Боксова круша
Моят син е още малък за такава, но използвам възглавница като заместител. Това е добър вариант за изразходване на енергия и за разпускане от напрежението. Аз определено го предпочитам пред това да започне да мята всичко наоколо и да блъска вратите на шкафчетата (не че едното изключва другото, но поне знам, че съм опитала алтернативата). 🙂
3. Бой с възглавници
Ако сте внимателни и предпазливи, боят с възглавници е чудесен начин да забравите (и вие, и децата ви) за неприятните моменти, които са го предшествали. Моят син много обича да се бием/борим с възглавници, но е безкрайно непредпазлив. Така че подхождайте към тази идея с огромна доза повишено внимание.
4. Пластелин
Пластелинът действа много успокояващо на децата (а и на възрастните). Също така той развива тяхната концентрация и умението им да работят с ръце. Съветвам ви обаче да им го предложите веднага щом усетите, че настроението им започва да се влошава. След това вероятността да го отхвърлят е доста голяма.
5. Късане на хартия
Позволете на децата си да накъсат малко цветна хартия на лентички или формички. След това заедно може да сътворите оригинални картички или картинки с накъсните парчета.
6. Водни пистолетчета
Това е чудесна опция за летните дни или малко преди баня. Почти няма дете, което да не се забавлява от мисълта да напръска някого (или себе си) с вода.
7. Тичане
Движението е най-добрият източник на добро настроение. Децата трябва да изразходват колкото може повече енергия, за да не се стига до драматични ситуации. Ако сте затворени вкъщи поради настинка или лошо време, измислете игри за детето, които изискват колкото може повече движение.
8. Гъделичкане
Когато Дудулин е в много лошо настроение въобще не му е до гъделичкане. Но ако поупорствам в тази посока в последствие започва да се смее и да се забавлява. Много често това преминава в своеобразен бой с възглавници и от нервния срив не остава и следа.
9. Детски център
Ако навън вали или духа силен вятър, често водя Дудулин в детски център, където да играе на воля. Там може да тича, да се катери, да плува в море от цветни топки и какво ли още не. Хем се забавлява, хем изразходва огромно количество енергия.
10. Клипчета
Не знам дали това важи за всички деца, но при моя син когато абсолютно нищо друго не помага, гледането на негови клипчета, които съм направила с телефона, действа безотказно. Всъщност той обожава да гледа най-различни видове клипчета, но тези, в които участва самия той определено са му любимите.
Пожелавам ви да не ви се налага насилствено да прибягвате към който и да било от споменатите методи. Ако все пак обаче, се почувствате безпомощни пред неспирния плач или лошо настроение на мъника, не се колебайте да започнете да експериментирате както с тези идеи, така и с всичко друго, което ви дойде на ум.
Ще се радвам да споделите и своите идеи за овладяване и избягване на нервния срив при децата. Може да го направите в коментарите под темата.
Вашият коментар