Колко често ви се случва да си помислите, че не сте достатъчно добра майка? Или пък, че въобще не сте добра майка…?
Истината е, че колкото и да се стараем, сякаш винаги има нещо ненаправено, винаги нещо остава пренебрегнато, винаги някой не е доволен. И тъй като нашето недоволство рядко има кой да го отрази (и може би по-добре така), остава недоволството на нашите деца, на което сме чести свидетели, а нерядко сме и самата причина за него. Моят син, например, обожава да гледа детски и може да прекара цял ден в това „занимание“. До съвсем скоро дори се налагаше да му пускам детски вечер преди да заспи, което довеждаше до големи скандали помежду ни. (Да, той е само на година и 8 месеца, но това не му пречи да прави скандали.) Той иска да гледа детски, а аз искам да спи. Резултатът беше изнервено дете, изнервена мама и късен вечерен час (понякога приспиването е продължавало по час-два). И въпреки че в крайна сметка се изтощава да спори с мен и заспива, това е един доста неприятен начин да завършим деня. (Само ще отбележа, че в момента, в който сложих запор на детските след вечеря, всички тези приспивни проблеми изчезнаха 😉 )
Предполагам, че всички ще се съгласят, че след като денонощно влагаш най-доброто от себе си в едно дете (или повече), е крайно обезкуражаващо да се чувстваш провален в моментите, когато нещо не върви както трябва.
Ако и вие се борите с подобни мисли и чувства, тази тема е за вас. След една тежка приспивна вечер (като тази, описана по-горе), седнах и нахвърлях на един лист 20 признака на добрата майка (на базата на моя опит), с които се утеших, че все пак не съм такъв провал какъвто се чувствах в онзи момент. Ако някои от тези признаци ви звучат познати – честито, вие сте страхотна майка! Също така, в коментарите под темата може да добавите още признаци на добрата майка, на базата на вашия опит, с които да увеличим списъка.
- Събуждате се с мисълта за детето
Дудулин е първото нещо, за което се сещам сутрин: дали се е събудил, защо плаче, защо не плаче, какво ще закусва, какво ще обядва, можем ли да излезем на разходка и т.н., и т.н. Ако и вас ви занимават подобни мисли рано сутрин – честито, вие сте добра майка!
2. Чудите се какво да сготвите за закуска/обяд/вечеря
Да разнообразиш менюто на дете под 3 годишна възраст, не е лесна работа. Всяка нова храна носи със себе си риска от алергии и трябва да сме извънредно внимателни кога и какво предлагаме на децата си. Постоянните супи и пюрета несъмнено омръзват и постоянно се налага да ровим из интернет нови идеи за рецепти, които да адаптираме към детското меню. Ако и вие си блъскате главата какво да сготвите всеки ден – честито, вие сте добра майка!
3. Интересувате се кое е здравословно и кое не
Никога не ме е интересувало особено дали една храна е здравословна или не. До момента, в който не започнах да храня дете! Сега залагам основно на домашно приготвена храна и се старая да избягвам купешките полуготови опции. Ако и вие сте започнали да обръщата внимание на здравословните храни – честито, вие сте добра майка!
4. Чистите по-често от обикновено
Една прахосмукачка седмично беше предостатъчно, за да възприема дома си като чист. Е, вече не! Необходими са минимум три прахосмукачки и едно-две миения на пода всяка седмица, за да се доближа до идеята, че чистотата съществува. Ако и вие чистите по-често само и само да може детето ви да пълзи свободно – честито, вие сте добра майка!
5. Имате лоши дни
Има дни, които просто не се случват както трябва! Прането е забравено в пералнята, закуската е изгоряла, интернета – спрял (в моя случай това означава „няма детски“ и Дудулин обявява гладна стачка) и един тон други непредвидени дребни нещица, които са способни да ви изкарат извън релси. А може и просто да не ви е ден. Каквато и да е причината – човешко е! Лошите дни са си част от ежедневието. Ако и вие сте тяхна жертва от време на време – честито, вие сте добра майка!
6. Имате добри дни
Има и дни обаче, в които се чувствате победител във всяка ситуация! Почти нищо не може да ви изкара извън релси и всяка една майка, която ви гледа отстрани би завидяла на вашето спокойствие и излъчване. Честито – вие знаете, че сте добра майка!
7. Не забравяте за себе си
Това, че ще отделим няколко минути на ден за себе си не ни прави лоши или егоистични. Всяка една от нас знае, че за да се раздава от сърце, трябва да се чувства добре. А за да се чувства добре – понякога трябва да се погрижи първо за себе си и едва след това за всички останали. Ако и вие отделяте време да презаредите, разкрасите или пък просто да си починете – честито, вие сте добра майка!
8. Обмисляте семейни излизания и занимания
Да се поддържа дом не е лесно; да се поддържа семейство – още повече! Като основен двигател на семейството, постоянно ви се налага да измисляте общи занимания, които да ангажират и да са забавни за всички. Също така понякога се налага да кипите от ентусиазъм за неща, които въобще не ви се правят в момента, само и само да зарадвате децата. Ако и вие следите кога, къде, какво се случва, с идеята да превърнете стандартния уикенд в нестандартен – честито, вие сте добра майка!
9. Готови сте за сън
След като сме се раздавали цял ден, няма нищо странно в това, че още в 7 се чувстваме така сякаш е полунощ. Ако и вие се чувствате изморени и очаквате с нетърпение времето за сън – честито, вие сте добра майка!
10. Правите неща дори когато не ви се правят
Може би днес не ви се разхожда в парка, нито пък ви се ходи на рожден ден, нито пък ви се готви, нито пък ви се гледа поредната серия на „Маша и мечока“ – добре дошли в клуба на добрата майка!
11. Повтаряте разни неща десетки пъти всеки ден
„Как казва котенцето?“, „Как казва птиченцето?“, „Браво!“, „Ела тук!“, „Не там!“ и т.н. Дори не осъзнаваме колко пъти на ден повтаряме едно и също нещо само и само детето ни да го запомни. Ако и вие се хващате в подобни повторения – честито, вие сте добра майка!
12. Започвате да забелязвате малките неща
Тревички, шишарчици, птиченца… изведнъж светогледът ви се пренасочва към малките неща, които ви заобикалят. Това, разбира се, включа и всякакви дребни гайчици и пирончета, които биха могли да представляват опасност за детето. Ако и вие се хващате, че все по-често насочвате поглед към необичайни за досегашното ви всекидневие неща – честито, вие сте добра майка!
13. Научавате, че гарван, сврака и врана са различни видове гарги
Понякога се налага да обясняваме неща, с които самите ние не сме съвсем наясно. Например, вървим си с Дудулин из парка и около нас – птички. Опитвам се да му кажа какви са тези птички и веднъж казвам гарван, друг път – сврака и т.н. Вярно, казват „га-га-га“, ама гарвани ли са, свраки ли са, или пък врани… не ми беше много ясно. Докато не седнах един ден в интернет и не разбрах каква е разликата между тези три гарги:) Нашите птички се оказаха врани:) Вероятно на вас не ви се е налагало да се ровите из птичето царство, но ако сте се захващали с подобни проучвания в името на детето и неговата обща култура – честито, вие сте добра майка!
14. Внимавате какво гледа детето по телевизията
Като цяло за малките деца не се препоръчва гледането на телевизия. Въпреки това, днешно време е много трудно това да бъде избегнато. Ние вкъщи не гледаме телевизия, но за сметка на това прекарваме предостатъчно време пред лаптопи и телефони. Дудулин също гледа детски или от лаптопа, или от телефона, но това какви детски гледа и за колко време, го определям аз. Ако и вие внимавате за времето, прекарано пред екрана, честито – вие сте добра майка!
15. Борите се с чувство за вина
Постоянно. Всеки ден. Или пък просто от време на време. Чувството, че не сме направили достатъчно или пък, че не сме дали най-доброто от себе си, само чака да бъде събудено от най-дребните неща. Мисля, че няма опция, в която да го приспим напълно (а може би и така е по-добре). Ако и вие изживявате майчинството си в компанията на подобни чувства – честито, вие сте добра майка!
16. Борите се с чувство за безсилие
Някои майка са дарени със спокойни деца, които послушно вървят до тях и помагат с покупките в магазина. Други майки са дарени със своенравни деца, които са ненадминати в отстояването на своето мнение и желания. И едните, и другите обаче, имат своите моменти на безсилие. Дали е от умора или от поредното тръшване на детето в мола, или от нежеланието му дори да опита от своята вечеря… причините могат да бъдат безброй. Затова нека прегърнем чувството за безсилие и да го добавим към списъка с неща, които ни правят по-силни. Защото всяка добра майка има своите безсилни (и безславни) моменти 😉
17. Възпитавате
„Кажи „Здравей!“, „Измий си ръцете.“, „Кажи довиждане/благодаря/заповядайте.“… Ежедневно повтаряме на детето си нещата, които искаме да запомни и които вярваме, че ще го превърнат в добър, учтив и възпитан човек. Често това става дори подсъзнателно, но реално почти няма миг от деня, който да не се състои от солидна доза възпитание. Ако и вие се грижите детето ви да израстне като осъзнат и съобразителен човек – честито, вие сте добра майка!
18. Съобразявате
Всичко. Дали нещо е удачно за детето? Дали не би му нарушило режима? Дали ще му хареса? Дали не е по-добре да си останете вкъщи днес? Децата изискват повече съобразителност от който и да било друг. И в ситуациите, в които сме прескочили или пренебрегнали момента със съобразителността, те със сигурност ще ни го напомнят и то по не много приятен за нас начин. Ако и вие планирате всичко внимателно, така че да си осигурите компанията на щастливо и усмихнато дете – честито, вие сте добра майка!
19. Винаги носите със себе си вода, гризки и мокри кърпички
Има неща, които почти винаги присъстват в чантата на една майка. Такива са например мокрите кърпички, шишето с вода и нещо за гризкане в случай, че детето огладнее. Ако и вие имате подобно постоянно „оборудване“ – честито, вие сте добра майка!
20. Не сте перфектна
Днешно време, повече от всякога, се стремим към някакво съвършенство. И повече от всякога перфекционизмът, който преследваме, ни кара да се чувстваме изтощени и недостатъчни. Може би това се дължи на безкрайното количество информация, с което сме заляти; може би се дължи на ежедневната доза съвети, които получаваме; може би се дължи на погрешната ни представа за другите и техния начин на живот. На каквото и да се дължи обаче, колкото по-рано се отърсим от подобни перфектни стремления – толкова по-добре. Няма перфектна майка. Всяка една от нас прави най-доброто, на което е способна в момента. И това е всичко, което има значение. Детето ви не иска да сте перфектни, а само да разполагате с неограничено количество любов и търпение, които да са винаги на разположение.
Затова нека обърнем гръб на фалшивия перфекционизъм, който ни заобикаля отвсякъде и да бъдем добрата майка, която сме!
Вашият коментар