Вече две години поред, след морските ни приключения, се отправяме за няколко дни в планината и в частност – Родопите. Оказа се, че в района на Смолян има множество интересни места, които могат да бъдат посетени и обикнати. Някои от тях имат историческа стойност, други – културна, трети – съзерцателна, но всички те умеят да ни удивят и да ни мотивират да се върнем отново и следващата година (а може би дори и по-рано).
Не би ми стигнало търпението да опиша всички места, които сме обиколили в района, затова започвам с 5 от тях, които са ни пленили със своята красота и атмосфера – места, които сме посещавали и които с удоволсвие бихме посетили отново. Тук е моментът да вмъкна, че всички те са напълно достъпни и могат да бъдат разгледани дори с малки деца.
И още нещо – освен топли дрехи, не пропускайте (както редовно ни се случва на нас) да си вземете и книжката с 100-те национални обекта. 😉
1. Ягодинската пещера
Макар пътят, който води до Ягодинската пещера да е изпълнен с предизвикателства, неговата живописност определено компенсира трудностите, които съпътстват разминаването между автомобилите. 🙂 Интересно е да се знае, че Буйновското (или Ягодинското) ждрело, покрай което се пътува, е най-дългото в България и ако не шофирате, най-добре пътувайте с камера в ръка. 🙂 Именно в Буйновското ждрело е разположена и самата пещера, кръстена на името на с. Ягодина, което се намира близо до нея. Маршрутът в пещерата е лек и с дължина малко повече от километър. Минавали сме го с деца на 2 и 4 год. без проблем. Най-важното е да не забравяте да вземете със себе си топли дрехи. (Ако забравите можете да вземете на място под наем.) Температурата в пещерата е около 6°… Едно от най-забележителните неща вътре са многобройните пещерни перли. Уви, не чак толкова многобройни, колкото хората, които я посещават… В резултат на това перлите днес могат да се видят само през защитните стъкла, изградени специално с цел тяхното опазване.
2. Панорамна площадка „Орлово око“
Ако разполагате с достатъчно време, обезателно посетете и панорамната площадка „Орлово око“, до която се предлага превоз пред пещерата. (Можете да се качите и пеша. Доколкото знам, по непотвърдена информация, отнема около час-час и половина.) Ние се качихме по „туристическия“ начин 🙂 – със специални джипове, предназначени именно за тази цел. И изживяването е УАУ! Никога не съм предполагала, че кола може да се движи по такъв камънак, какъвто е пътят до върха (особено от един момент нататък). И малки, и големи се забавлявахме от сърце. Превозът трае около половин час.
Площадката е построена на ръба на скалите на връх „Св. Илия“, на 1563 м надморска височина. Толкова е стабилна, че човек почти не усеща притеснение докато се позиционира за снимка. (Платформата би трябвало да издържа до три тона товар, така че не пропускайте да си подарите този момент на смелост с незабравим изглед към планините наоколо.) Отгоре ви се разкрива и прекрасна гледка към Буйновското ждрело.
3. Пещера Ухловица
Най-важното нещо, което трябва да знаете за пещерата Ухловица е, че се влиза на всеки кръгъл час. А пътят до нея (с малки деца) отнема минимум половин час (и то с бързане, мъка и сълзи). 😀 Та, след като отметнахме този съществен момент, мога спокойно да кажа, че това е едно забележително място. Изкачването е около 800 метра, след което следват стълби до входа на пещерата (според Уикипедия – 180 на брой). Аз лично ги усетих като 880, но това е друга тема… 🙂
Неслучайно Ухловица се счита за една от най-красивите пещери в България – като подземен дворец, изпълнен с тайнствени чудеса. „Черешката на тортата“ е в края на обиколката, която завършва с голям каменен водопад, искрящ в бяло.
4. Връх Снежанка
Ех, да владеех поне един зимен спорт… (търкаляне с чувал не се брои), как щях да се наслаждавам на големите писти над Пампорово. По-голямата част от ски-пистите в курорта започват именно от връх Снежанка (1926 м). За такива като мен обаче, дестинацията представлява интерес само в топлите месеци, когато човек може да се изкачи до върха на телевизионната кула, разположена там и да изпие един топъл шоколад (защото дори и през лятото горе е бая ветровито и топлите напитки са истинска благодат) и да се порадва на живописната и спираща дъха гледка наоколо.
5. Екопътека Невястата
Най-хубавото – за най-накрая. 🙂 Екопътека Невястата е разположена малко преди входа (или малко след изхода…) на Смолян и по традиция я посещаваме в последния ден от нашето пътуване. 🙂 Така се зареждаме се с положителни емоции, свеж въздух и доза адреналин, с които винаги е добре човек да завърши една отпуска. 🙂 В началото на пътеката има съоръжения за малки (и не чак толкова малки) планинари (тролей, стена за катерене, дървени люлки, въжен мост и др.), а в края – тролей за по-„големите“ планинари, които вярват, че въжето няма как да се отвърже. 🙂 А за тези, които все пак допускат такава възможност – могат да се порадват на красивата природа наоколо и без да прелитат над нея.
Все пак, повече препоръчвам спускането. 😉
Ако информацията в този пост ви е била полезна, ще се радвам да споделите публикацията. Мама у дома можете да последвате във Фейсбук и Инстаграм, а за още по-пълноценно (и неформално 🙂 ) общуване ви каня и в нашата малка Фейсбук група, в която все още всеки може да бъде чут, видян и отразен. 🙂
Очаквайте скоро и следващите 5 забележителности до Смолян, които да посетите на следващото си пътуване в Родопите.
Вашият коментар