Да си седнеш с книжка и топло мляко с какао, да се наметнеш с любимото си одеало и да прекараш една блажена дъждовна сутрин у дома…
Няма такова нещо! Не и за мен. Не и скоро. 🙂
Предполагам не една и не две майки знаят за какво говоря и се намират в същата ситуация. Ежедневието с деца вкъщи няма нищо (НИЩО!) общо с ежедневието без деца вкъщи. Ако някой някога си е мислил другояче, нека ви уверя сега, че допирните точки между двете са като тези между шоколада и лимона. Работата е там, че време за четене няма. Или поне не и по начина, по който обичам да си го представям (описан в началото).
Нечетенето обаче води след себе си доста неприятни последствия и се отразява негативно както върху самочувствието, така и върху настроението. Подобно на музиката, четенето има способността да ни изпълни с огромни дози мотивация, ентусиазъм, да ни предизвика да мечтаем, да се борим, да се стремим към неща, без значение било то малки или големи. Всеки човек има нужда от книга. И от време да почете.
Не съм книжен плъх, нито пък книжен блогър, но обичам да чета и периодите, в които съм загърбвала това свое хоби не се характеризират с особено положителни черти. Затова, без значение в какъв натоварен период се намирам, се старая да не минава ден без да съм отметнала няколко страници от някоя книга. В днешната тема ще ви споделя как намирам време за това и току-виж ви мотивирам да издебнете и вие някоя допълнителна минута за подобно развлечение.
5 начина да четем повече всеки ден:
-
Наличие на книга
Ако знаете коя книга четете (или искате да прочетете) ще е много по-лесно да намерите време за това. Винаги разполагайте с конкретна книга (на хартия или в електронен вариант), към която да посегнете веднага щом ви се отдаде възможност. Лично аз обичам да държа поне 3-4 книги в телефона си, тъй като това е най-сигурния начин, че ще разполагам с такава във всеки един момент, без значение къде се намирам.
2. Откажете се от „перфектния момент“
Да, хубаво е да се отпуснем спокойно в леглото и да знаем, че никой няма да ни закача за нищо следващите час-два и да се потопим с кеф в любимата си книга.
А сега – сериозно! Какъв е шансът това да се случи?! И ако съществува въобще – какъв е шансът, че няма да заспим на втората минута?! Ако сте от късметлийките, на които подобен сценарий им е добре познат, то значи е време да прегърнете идеята за по-кратки, но не по-малко сладки, срещи с книгите. 5 минути тук, 10 минути там, и до края на седмицата току-виж сте отметнали цяла книга. Или две. 🙂
3. Регулярно време
Има моменти в ежедневието, които се повтарят почти по един и същи начин всеки ден. За да съм сигурна, че няма да пропусна ден четене, съм си избрала един-два такива момента, в които винаги прочитам поне по десетина страници, а понякога дори и повече. Такива са, например, кърменията на бебето и първия половин час след като оставя сина си на урок и се „разхождам“ (подпирайки пейката) в парка.
Това може би е най-добрия съвет, който да приложите за 100-процентови резултати – избирате един, два или три конкретни момента от деня си, които се повтарят редовно и знаете, че това са вашите моменти за среща с книгата. Така ще сте сигурни, че дори да не ви се е удала друга възможност, пак ще сте отметнали някоя друга страница.
4. Повече от една?
Не знам дали, защото съм Козирог, или пък по някаква друга причина, но не съм голям привърженик на концепцията за четене на повече от една книга едновременно. Обичам като започна една книга, да я карам до край и едва тогава да се прехвърля на друга. Въпреки това, дори аз използвам тази тактика понякога, когато чета книги от съвсем различни жанрове (например, художествена литература, готварска книга и книга за дома). Дори тогава обаче, някакси не се чувствам съвсем комфортно и определено предпочитам да ги карам една по една. Но… има учудващо много хора, за които тази система работи безотказно и успяват да отметнат много четене за нула време.
Идеята е, че четете две или три книги едновременно и според настроението и времето, с което разполагате, избирате коя от тях да отворите.
5. Книжен клуб
Ако мотивацият ви куца, но пък желанието ви е налице, може да обмислите дали да не се присъедините към някой книжен клуб. Или да сформирате свой такъв, използвайки Фейсбук или някоя от другите социални мрежи. Така ще можете да следвате темпото на групата и това ще ви мотивира да не изоставате с четенето. Има и много блогъри, които организират интересни четения и предизвикателства, които да ви амбицират и въвлекат допълнително в света на книгите.
Каквото и да предприемете, бъдете убедени, че не е напразно. Всяка прочетена книга оставя съществена следа в нас, която, дори подсъзнателно, може да изиграе ключова роля във важен момент в живота ни. Нека не оставяме безкрайните (буквално!) задачи от ежедневието да задушат желанието и възможността ни за четене на книги. Всеки може да отдели 10 минути на ден за хубава книга. „Малко е.“ – ще си кажете, но 10 минути всеки ден прави повече от час седмично. Страниците се натрупват, книгите – също, а най-важното е, че това е време, прекарано в грижа за себе си – за собственото си светоусещане и развитие.
Време, което може съществено да ни доближи до баланса, който така жадуваме да постигнем.
А сега затворете този прозорец и отворете първата книга, за която се сетите и с която разполагате.
Било то и само за 5 минути.
Една идея: наминете през бутиковата Фейсбук група на „Мама у дома“ и ни споделете какво четете в момента. 😉
[…] 5 начина да четем повече всеки ден […]