Все по-често започвам да се концентрирам върху начина, по който е устроен домът ни. Все по-често ми се иска той да прилича на тези, които слагат по кориците на списанията. Все по-често виждам, че това няма как да стане. Защо? Защото е пълен с вещи. Вещите отразяват нашето минало, желания, вкусове и взаимоотношения. Също така обаче, вещите издават и нашите слабости, нашия вътрешен безпорядък, който ни пречи да се погрижим за тях. И нека си признаем – притежаваме безброй много неща, които нито използваме, нито дори харесваме. Въпреки това обаче, те си стоят там на рафта, който тъне в прах, тъй като на него има толкова много вещи, че дори мисълта да ги преместим всичките и да забършем, ни се струва твърде натоварваща. Да,
вещите натоварват!
За щастие, с моето семейство сме се местили вече два пъти за последните 3 години, като вторият път беше зад граница. Това значително редуцира безобразното количество вещи, с които разполагахме и спомогна да започна да се опитвам да въдворя ред в хаоса. Вещите до такава степен се редуцираха, че в момента мога да се похваля с почти изцяло чисти повърхности у дома. Нека това обаче не ви заблуждава! Въпреки че рафтчетата са чисти и видимо бъркотията е овладяна, вътре в шкафовете положението е съвсем различно. В шкафовете и чекмеджетата царува същия хаос и безпорядък, който те отказва да потърсиш каквото и да било в тях в момента, в който ги отвориш.
Не оставайте с впечатление, че съм някакъв маниак на тема подреденост. Далеч не! Даже напротив! Но не искам да е така. Затова лека-полека, стъпка по стъпка, се опитвам да пренаредя и преосмисля дома, в който живеем в момента. Искам той да е чист, светъл, приветлив; да е място, където човек да може да се отпусне, да релаксира, да намери чисти прибори когато иска да хапне нещо и т.н. Това, което не достига за постигане на такава визия е факта, че вътре постоянно нещо се случва: малкият вършее, аз готвя, изпрани дрехи чакат да бъдат сгънати на леглото, нови купчинки стотинки от ресто декорират масата всеки ден и т.н., и т.н. Надявам се, че повечето от вас знаят за какво говоря. И въпреки, че една от най-честите фрази, с която се „защитавам“ пред мъжа си е, че „не живеем в музей“, трябва да призная, че постоянната бъркотия вкъщи започна силно да ме напряга и изнервя подсъзнателно. Всички тези вещи, които сякаш са винаги навсякъде, започнаха да ме изтощават. Ето защо реших, че е крайно време да пристъпя към действие.
В тази тема ще ви споделя 5 от основните спасителни „акции“, които предприех спрямо дома си. Те не са достатъчни за постигане на изключителни резултати, но за сметка на това са способни да освежат дома ви и начина, по който се чувствате в него. Също така, ще ви помогнат във всеки един момент спокойно и уверено да посрещнете своите неочаквани гости.
- Оправяйте леглото
Дори всичко друго в спалнята ви да е извън контрол, ако леглото ви е оправено, това няма да си личи чак толкова. Тази дейност отнема около 2 минути и дори в началото да ви се струва досадно, изградите ли си веднъж навика да оправяте леглото след сън, няма да можете да повярвате как сте живели преди това. Само за 2 минути на ден, си подарявате една добре изглеждаща (поне на пръв поглед) стая, в която може да отпочинете на спокойствие.
2. Разчистете кухненския плот
От начина, по който е устроен кухненския ви плот, до голяма степен зависи желанието ви да влезете в кухнята и да се захванете да готвите. Ако плота ви е претрупан с неща, това подсъзнателно ви напряга и готвенето се превръща в неприятно и досадно начинание. Премахнете от кухненския плот всичко, на което не му е мястото там. Оставете върху него само уредите, които ползвате повече от 1-2 пъти седмично. Наредете ги по максимално удобен и пространствено щадящ начин. Преди няколко дни, например, реших да пробвам да преместя микровълновата на ново място. Там, където стоеше ме лишаваше от готварски размах (или иначе казано – заемаше твърде много място). Забелязах обаче, че вероятно ще успея да я наместя в един ъгъл от другата страна на мивката и макар и едва да успях да я включа в контакта, чудото стана. Осигурих си по-голям плот от всякога и дори направих торта по случая (използвайки новопридобития си, чисто пространствено, готварски размах).
3. Разчистете рафтчетата и секциите
Дори домът ви да блести от чистота и да сте прекарали часове наред в подреждане, чувството за безпорядък понякога остава. Това най-често се дължи на факта, че всяка една хоризонтална повърхност е пълна с неща. А когато те са много на брой, без значение как ги подреждате, количеството им ще задушава тази подредба. Осъзнах това след двете големи местения, които значително редуцираха „дрънкулките“ и „украшенията“ по рафтовете. Добре преценете дали наистина имате нужда от всички тези неща. Ако не ви вършат работа, ако не смятате, че са изключително красиви и ако не ви усмихват когато ги погледнете, най-вероятно е време да се разделите с тях. Пробвайте временно (поне за около месец) да приберете всичко от рафтовете в кутии, които приберете в някой шкаф, на тавана, в мазето или помещението, което ползвате за склад. Обърнете внимание как ще се чувствате през този един месец. Липсват ли ви някои от нещата? Кои? Ако има такива, в края на месеца извадете само тях, а останалите… дарете, подарете или просто – изхвърлете.
4. Обособете събирателна зона
Събирателната зона е мястото, където отиват всички неща, с които не може да се занимавате в момента: сметки, играчки, книги, задания от училище, снимки, дрехи… – всичко, което нямате възможност да поставите на мястото му в момента, в който ви попадне в ръцете. За събирателна зона може да използвате кутия или кош, чиито размер да съобразите спрямо големината на семейството ви и обичайното количество вещи, които намирате наоколо. По този начин поддържате дома си чист и подреден, а в края на деня всички заедно може да отворите кутията и да се заемете с поставяне нещата по местата им. Ще отнеме няма и 10 минути, а и ще си осигурите малко семейно сплотяване (team building), докато изграждате, същевременно, чувството за подреденост и отговорност към дома в децата си. Все хубави неща!
5. Организирайте хобитата си
Книги, DVD-та, настолни и видео игри, вестници, списания, картини… Прегледайте всяко едно от тези неща и преценете дали някога ще го ползвате отново. Без вероятности! Ако попитам моя мъж, той винаги би ми отговорил нещо от сорта на „Това някога може да потрябва…“ или пък „Това все за нещо ще послужи.“ Резултатът е, че въпросното нещо потъва в някой шкаф и дори да „потрябва“ някога, надали въобще ще се сетим, че съществува, камо ли, че го имаме вкъщи. Бъдете реалисти и обективно преценете кои от тези вещи наистина са ви необходими. Останалото вече знаете какво да правите – дарете, подарете или просто – изхвърлете.
Заделете си една седмица, в която да се фокусирате върху тези 5 задачи. Веднъж изпълните ли ги, след това трябва само да ги поддържате, а това ще ви отнема общо по 15-20 минути на ден. Според мен 15-20 минути на ден за подреден и приветлив дом, в който самите ние дишаме по-добре си заслужава цената на малко по-тежките усилия, които ще вложим в началото. Затова нека запретнем ръкави и да изчистим дома си от всичко излишно, освобождавайки по този начин повече място за себе си и хората, които обичаме.
Вашият коментар