Случвало ли ви се е да се чудите къде са ви отишли парите? В един момент имате много, в следващия – почти нищо. За съжаление, парите сякаш притежават свойството да се изпаряват и ако не сме извънредно внимателни, може в последствие да съжаляваме за някои от изборите, които сме направили. Когато искаме да живеем пълноценно и целесъобразно, е много важно да обърнем внимание и върху бюджета, с който разполагаме, за да може всяка стотинка от него да отива по предназначение. Същевременно, мисълта за плануване и разпределяне на финансите, на много хора им се струва като тежка, неприятна и дори депресираща задача, с която определено не им се захваща.
Създаването на бюджет обаче, е много ценен навик, който бързо може да ви помогне да добавите малко пари към влога си, да погасите заем или пък да отделите средства за дългоочаквана почивка. Също така, когато знаете как са ви разпределени финансите, е много по-лесно да усетите контрола си над тях, а не техния върху вас. А това е хубаво чувство:)
Ето защо днес реших да ви представя 8 лесни стъпки към създаването на успешен бюджет. Ако все още това начинание ви се струва твърде тежко за изпълнение, може да започнете просто с 1-2 от тях и постепенно да добавяте още.
- Бъдете честни със себе си
Дори да не ви харесва да мислите къде заминава голяма част от доходите ви, е важно да си дадете реална сметка за това. Само така ще можете да овладеете излишните разходи и да планирате приходите си успешно. Много често обичаме да залъгваме сами себе си, че не сме похарчили чак толкова; че това, което сме купили наистина е крайно необходимо и т.н. Първата стъпка към успешен бюджет обаче, изисква доза дисциплина и реализъм. Бъдете честни със себе си и погледнете черно на бяло къде е отишла последната ви заплата.
- Бъдете обстойни
Най-вероятно имате разходи, които плащате само веднъж или два пъти в годината, като различни видове такси, застраховки, каско и т.н. Чувството да извадим изведнъж голяма сума от банковата си сметка обаче, не е никак приятно. Когато сме обстойни в бюджета си, това са неща, които можем да предвидим от рано. За целта, разбийте всяка от тези такси на месечни вноски и всеки месец заделяйте колкото е необходимо по съответните пера. Така когато дойде време за плащане ще сте готови и няма да ви се увиди чак толкова.
- Не бързайте
Създаването на успешен бюджет отнема време и определено не е нещо което става от раз. Развивайте бюджета си постепенно, стъпка по стъпка. Много често ще се налагат промени и допълнения. В този смисъл, бюджетът е много повече процес отколкото резултат. Резултатът от неговото планиране се трупа постепенно и е основната мотивация да продължаваме да се „мъчим” със счетоводството у дома.
- Променяйте и донагласяйте
Както споменах вече в т.3, бюджетът не е нещо постоянно. Особено в началото. Първите няколко месеца ще изпробвате кое ви върши работа и кое не; от кое може да спестите и от кое не. Променяйте го смело винаги когато се налага без обаче да изпускате крайната цел от очи, а именно – да харчите по-малко отколкото получавате, да заделяте пари за „черни дни”, да градите спестовния си фонд и т.н.
- Съгласувайте
Ако сте семейство, не забравяйте да съгласувате бюджета и с половинката си. Когато двамата сте „на една вълна” е много по-лесно да постигнете това, към което се стремите. Съгласуването на семейния бюджет понякога звучи като страшно и притеснително начинание, но веднъж направите ли първата стъпка към разпределяне на финансите, след това става много по-лесно.
- Планирайте предварително
Планирайте от рано разходите и приходите, които знаете, че ще имате в някакъв момент през годината. Такива могат да бъдат таксата за детска градина, частни уроци, зимни гуми за колата, рождени дни, празнични бонуси и т.н. По този начин ще разполагате с по-точна оценка на средствата, с които разполагате.
- Буферен фонд
Буферният фонд е различен от спестовния ви фонд. Това е малка сума пари, която да ви спаси при непредвидени разходи, като подарък за класната, например. Заделяйки средства в буферен фонд, ще намалите стреса при извънредни ситуации и ще си осигурите повече спокойствие, знаейки, че винаги има още „лев-два”, на които да разчитате.
- Не се отказвайте
Дори да „прецакате” бюджета си, не се отчайвайте! Напълно нормално е да се поддадем на някое изкушение от време на време. Важното е да не ни се превръща в навик. Дори да излезете извън финансовите норми, които сте си поставили, не се отказвайте от тях, а се върнете обратно към плана си при първа възможност.
Ако създаването на бюджет ви се струва като огромно и тежко начинание, тези осем стъпки ще ви помогнат лека-полека да се заловите с него без излишен стрес и притеснения. А резултатите, които ще постигнете, ще ви мотивират допълнително да продължите да работите по усъвършенстването му.
Ще се радвам да споделите и своите впечатления от разпределянето на финансите у дома в коментарите под темата.
[…] 8 стъпки към успешен бюджет […]